• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Gigant szykuje się na brexit. Przygotowuje most powietrzny

Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń Odtwórz: Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń
Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń "Źródło: Reuters"

BMW wzmacnia logistykę zapewniając sobie opcję transportu powietrznego do Wielkiej Brytanii - poinformował dyrektor generalny niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Harald Krueger. W ten sposób spółka przygotowuje się na skutki brexitu.

Jest to element działań w ramach awaryjnego planu firmy, który ma zabezpieczyć jej funkcjonowanie po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

- Podjęliśmy też wysiłki w celu zagwarantowania dostaw powietrznych - mówił szef BMW odnosząc się do pytania o szczegóły planu awaryjnego.

BMW w Wielkiej Brytanii

Przedstawiciele koncernu wielokrotnie podkreślali, że mają nadzieję, iż Wielka Brytania pozostanie częścią wspólnego rynku UE. Jednocześnie firma przygotowuje strategię na wypadek tak zwanego twardego brexitu.

Obecnie niemiecki koncern produkuje większość samochodów, należącej do niego, marki Mini w Oxfordzie na południu Anglii. Działalność tamtejszej fabryki jest w dużej mierze oparta na elementach importowanych z Niemiec. W Oxfordzie powstało w ubiegłym roku około 60 procent z ponad 378 tysięcy egzemplarzy Mini.

Obawy o transport kanałem La Manche

Jak informował niedawno "Financial Times", podczas jednego z posiedzeń brytyjskiego rządu omówiono ryzyka związane z hipotetycznym scenariuszem upadku rozmów w sprawie brexitu, w tym w szczególności ewentualne konsekwencje wielogodzinnych opóźnień na odprawach granicznych z Francją.

David Lidington, druga po premier May osoba w rządzie konserwatystów, poinformował ministrów o ryzyku ograniczenia zwyczajowych przepraw na odcinku Calais-Dover o około 75 procent. Wynika to z faktu, iż po opuszczeniu Wspólnoty Europejskiej Wielka Brytania handlowałaby z Unią nie na zasadzie wolnego przepływu towarów między krajami Wspólnoty lecz na podstawie zasad Światowej Organizacji Handlu.

Drugie referendum

Część przedsiębiorców domaga się przeprowadzenia referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W miniony weekend w "Sunday Times" opublikowano list w tej sprawie, pod którym podpisało się ponad 70 liderów biznesu.

W tym gronie znaleźli się między innymi: były prezes Marks & Spencer Paul Myners, założycielka strony lastminute.com Martha Lane Fox, a także były dyrektor sieci hipermarketów Sainsbury’s Justin King oraz współzałożyciel Innocent Drinks Richard Reed.

Sygnatariusze przekonują, że potencjalny twardy brexit będzie bardzo szkodliwy dla brytyjskiej gospodarki.

W ostatnich tygodniach ostrzeżenie wydała Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego. Organizacja poinformowała, że większość firm na Wyspach jest gotowa w związku z brexitem uruchomić do grudnia "plany awaryjnego zarządzania" polegające, między innymi na cięciu zatrudnienia i przenoszeniu działalności za granicę.

Rozmowy o brexicie

Termin brexitu zaplanowany jest na 29 marca 2019 roku, jednak rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wciąż trwają.

Zarówno Parlament Europejski i Rada UE, jak i brytyjski parlament muszą jeszcze umowę o brexicie zatwierdzić. Obie strony wciąż nie mogą się porozumieć w sprawie prawnych zabezpieczeń niezbędnych do uniknięcia powrotu tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
phantomas111
Przenieść fabrykę choćby na Słowacje i będzie po problemie :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
grosjean
Słowacja, ludność ok. 5,5 mln, PKB na osobę 17491 USD. Wielka Brytania, ludność ponad 66mln, PKB na osobę 43770 USD. Przenieść fabrykę mogą, ale będzie to bardzo źle odebrane i niższe koszty produkcji nie pokryją strat wynikających z niższej sprzedaży. Także ten tego....
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Milo227
Putin rządzi, najpierw "wybrał" prezydenta Amerykanom, a następnie "wygrał" referendum Anglikom. Polaków i Węgrów tez rozgrywa koncertowo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane