• rozwiń
  • WIG20 2241.64 +0.35%
  • WIG30 2540.44 +0.35%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:12

Dostosuj

Polska zaliczyła spadek w rankingu. Lider bez zmian

Polacy na czele rankingu ekonomicznego optymizmu Odtwórz: Polacy na czele rankingu ekonomicznego optymizmu
Polacy na czele rankingu ekonomicznego optymizmu "Źródło: TVN24 BiS"

Polska zajęła 22. miejsce w tegorocznej edycji rankingu najbardziej innowacyjnych krajów świata (Bloomberg Innovation Index). To spadek o jedno miejsce w porównaniu z rokiem ubiegłym. Liderem zestawienia pozostała Korea Południowa.

Ranking Bloomberga uwzględnia kilka czynników, m.in. procentowy udział wydatków na badania i rozwój w Produkcie Krajowym Brutto, wydajność pracy w przeliczeniu na pracownika, procentowy udział spółek z branż wysoko zaawansowanych technologicznie w całości rodzimych firm, zasięg szkolnictwa wyższego, odsetek osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe w całości populacji oraz lokalną aktywność patentową.

W klasyfikacji Polska zajęła 22. miejsce z wynikiem 69,10 na 100 punktów. Przed nami znalazły się Włochy (21. miejsce) i Kanada (20. miejsce). Wyprzedziliśmy natomiast Islandię (23. miejsce) oraz Nową Zelandię (24. miejsce).

Liderem Korea Południowa

Najbardziej innowacyjnym krajem według Bloomberg Innovation Index pozostaje, podobnie jak w ubiegłym roku, Korea Południowa.

Drugie miejsce zajęły z kolei Niemcy – Bloomberg wskazuje, że postępy w Niemczech w zakresie badań i rozwoju spowodowały, iż oba państwa otrzymały niemal równe wyniki (odpowiednio 87.38 na 100 i 87.30 na 100 punktów). W ocenie ekspertów Berlin zawdzięcza swoje wyniki działalnościom takim firm, jak Volkswagen AG, Robert Bosch GmbH i Daimler AG.

Na trzecim miejscu znalazła się, awansując o cztery miejsca, Finlandia. Z podium rankingu w ciągu roku wypadła natomiast Szwecja. Kraj spadł z drugiego na siódme miejsce.

Do pierwszej dziesiątki rankingu, zajmując ósme miejsce, powróciły Stany Zjednoczone. W ubiegłym roku kraj zajął 11. miejsce.  Widoczny awans zaliczył także Izrael – z 10. na 5. miejsce.

Według Bloomberga największymi przegranymi zestawienia okazały się Tunezja i Ukraina. Oba państwa wypadły z pięćdziesiątki Bloomberg Innovation Index.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane