• rozwiń

Luksusowy grzyb za ponad 350 tysięcy złotych. Trafi do Chin

Gigantyczna trufla sprzedana za 61 tys. dolarów Odtwórz: Gigantyczna trufla sprzedana za 61 tys. dolarów
Gigantyczna trufla sprzedana za 61 tys. dolarów "Źródło: TVN24 Biznes Świat"

85 tysięcy euro czyli około 364 tysięcy złotych - tyle za białą truflę o wadze 880 gramów zapłacił młody biznesmen z Hongkongu na aukcji w Piemoncie na północy Włoch. Licytację przeprowadzono przy pomocy łącz satelitarnych.

Trufla, który trafi do Chin była najcenniejszym okazem na niedzielnej aukcji jej białej odmiany z Alby na zamku w miejscowości Grinzane Cavour. Była to 19. edycja imprezy gromadzącej koneserów z całych Włoch i zagranicy.

Łącznie w jej trakcie wylicytowano te wykwintne grzyby na sumę 393 tysięcy euro. Suma ta, jak co roku, zostanie przeznaczona na cele dobroczynne, między innymi na pomoc dla samotnych matek i osieroconych dzieci, podopiecznych kilku fundacji.

- To bardzo dobry rok dla trufli - podsumował zbiory jeden z organizatorów aukcji, Tomaso Zanoletti. Podkreślił, że tegoroczne okazy wyróżniają się zarówno pięknem, jak i wysoką jakością smaku.

Rekordowe zbiory

W tym roku we Włoszech ceny białych trufli spadły prawie o połowę. Za 100 gramów tego szlachetnego grzyba trzeba zapłacić 250 euro, czyli ponad tysiąc złotych. Przed rokiem cena ta sięgała 450 euro - przypomniał na początku październiku związek rolników.

W jego ocenie w tym roku zapowiadają się rekordowe zbiory.

Według oficjalnych danych 200 tysięcy osób zajmuje się zbiorem trufli w Piemoncie, w Marche, Toskanii, Umbrii, Abruzji, Molise, a także w Lacjum i w Kalabrii. Większość poszukiwaczy dostarcza swe zbiory restauracjom i sklepom. Obroty tego sektora sięgają pół miliarda euro rocznie.

Nowością w tym roku jest wejście w życie rozporządzenia, nakazującego, aby wszystkie grzyby, w tym - również trufle, sprzedawane były z etykietką wskazującą miejsce zbioru.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane