• rozwiń

Ekstradycja chorwackiego biznesmena. W tle rosyjski wątek

13.03.2018 | Wstrzymana ekstradycja Polaka z Irlandii. Tamtejszy sąd wątpi w sprawiedliwy proces w Polsce Odtwórz: 13.03.2018 | Wstrzymana ekstradycja Polaka z Irlandii. Tamtejszy sąd wątpi w sprawiedliwy proces w Polsce
13.03.2018 | Wstrzymana ekstradycja Polaka z Irlandii. Tamtejszy sąd wątpi w sprawiedliwy proces w Polsce "Źródło: Fakty TVN"

Chorwacki biznesmen, założyciel i były właściciel koncernu rolno-spożywczego Agrokor Ivica Todorić został przewieziony w środę pod eskortą policji na pokładzie regularnego lotu linii lotniczych Croatia Airlines z Londynu do Zagrzebia.

Todorić został zatrzymany w środę.

Jak podał portal balkaninsight, biorąc pod uwagę złożoność sprawy i liczbę zaangażowanych świadków, wielu ekspertów wątpi, by akt oskarżenia został wkrótce wniesiony.

W lipcu br. wierzyciele Agrokoru zaaprobowali ugodę obejmującą uzyskanie przez dwa rosyjskie banki ponad 46 proc. udziałów w tej największej prywatnej firmie na Bałkanach, zagrożonej bankructwem.

Jak pisała agencja AP ugoda dająca dwóm rosyjskim bankom (Sbierbankowi i VTB) duży udział w Agrokorze wzbudziła w Chorwacji obawy, iż może to być elementem strategii Kremla, zakładającej zwiększanie wpływów politycznych w tym kraju.

Podczas sprawdzania bilansów koncernu, który od wiosny ubiegłego roku znajduje się pod kontrolą państwa, wykryto niedobór w wysokości 2,9 miliarda euro. Stwierdzono wielkie nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg. Nie wykazywano należności i kosztów, nie rejestrowano zaciąganych kredytów bądź niewłaściwie je księgowano.

Ucieczka na Wyspy

Założyciel i były właściciel koncernu Ivica Todorić uciekł w zeszłym roku do Londynu. Chorwacja domagała się jego ekstradycji.

Todorić został w listopadzie ub. roku aresztowany w Londynie na podstawie wydanego przez Chorwację europejskiego nakazu aresztowania. Zwolniono go niedługo potem z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 100 tys. funtów. Biznesmen odwołał się od decyzji brytyjskiego sądu, który w kwietniu br. zarządził jego ekstradycję.

Przeciwko Todoriciowi i 14 innym osobom prowadzone jest w Chorwacji śledztwo w sprawie wielkiego zadłużenia Agrokoru. Biznesmena oskarża się o sprzeniewierzenie i fałszowanie dokumentacji firmy. Todorić zaprzecza zarzutom i twierdzi, że cała sprawa jest umotywowana politycznie, oraz że stoją za nią członkowie chorwackiego rządu.

Szacuje się, że Agrokor zadłużony jest na ponad 7 miliardów euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane