• rozwiń
  • WIG20 2257.22 -0.74%
  • WIG30 2607.19 -0.77%
  • WIG 59436.36 -0.71%
  • sWIG80 14335.95 -0.19%
  • mWIG40 4611.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Globalne ocieplenie według Trumpa. 600 firm apeluje do prezydenta

Globalne ocieplenie według Trumpa. 600 firm apeluje do prezydenta
Foto: Michael Vadon/flickr.com/ (CC BY-SA 2.0) Foto: Biznes apeluje do Trumpa, by nie rezygnował z niskoemisyjnej polityki

Przed zaprzysiężeniem prezydenta USA ponad 600 amerykańskich firm i podmiotów zaapelowało do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z niskoemisyjnej polityki i zielonych inwestycji w Stanach Zjednoczonych - informuje European Climate Foundation.

Sygnatariusze listu podkreślają, że efektywna energetycznie i niskoemisyjna gospodarka to szansa dla Ameryki na długotrwały wzrost, nowe miejsca pracy i wzrost konkurencyjności.

Przedstawiciele amerykańskiego biznesu obawiają się, że nowa administracja może wycofać się z proklimatycznego kierunku swoich poprzedników - m.in. poparcia dla porozumienia paryskiego, czyli globalnej umowy klimatycznej dotyczącej walki ze zmianami klimatu, wynegocjowanej w 2015 roku.

Globalne ocieplenie wymyślone

W 2012 roku Donald Trump pisał na Twitterze, że "koncept globalnego ocieplenia został stworzony przez Chiny i dla Chin, by sprawić, że amerykański przemysł przestanie być konkurencyjny". Podczas kampanii Trump zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to nie tylko "rozmontuje" federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA), która - jego zdaniem - nakłada zbyt silne obciążenia na amerykańskich przedsiębiorców, ale też wycofa USA z globalnego porozumienia klimatycznego wynegocjowanego w Paryżu.

Po wyborach Trump nie był już tak radykalny. W wywiadzie dla "New York Times" przyznał niedawno, że jest "jakiś związek" między działalnością człowieka a zmianami klimatu. Powiedział, że musi się jeszcze zastanowić, co zrobi w tej sprawie.

Na początku grudnia zespół ds. przejęcia władzy w USA ogłosił, że nowym szefem EPA za prezydentury Trumpa będzie dotychczasowy prokurator generalny Oklahomy Scott Pruitt, który wyraża wątpliwości co do ocieplenia klimatu na Ziemi. Agencja Reutera oceniła, że nominacja Pruitta potwierdza, że administracja nowego prezydenta odejdzie od prośrodowiskowej polityki prezydenta Baracka Obamy.

Kto podpisał list do Trumpa?

Sygnatariusze listu do Trumpa (m.in. Hewlett Packard Enterprise, IKEA, Johnson & Johnson, NIKE, Pacific Gas and Electric, Unilever) reprezentują 44 stany, zatrudniają niemal dwa miliony pracowników oraz osiągają rocznie blisko 1,15 biliona dolarów przychodów. Druga grupa sygnatariuszy, czyli inwestorzy, zarządza aktywami o łącznej wartości ponad 2 bilionów dolarów.

European Climate Foundation wskazuje, że rynek czystych technologii w USA systematycznie rośnie. Prawie połowa z firm z rankingu "500" magazynu Fortune (wśród nich są firmy, które podpisały się pod listem do Trumpa) ma wyznaczone cele redukcji gazów cieplarnianych, korzysta z zielonej energii i poprawia efektywność energetyczną. W 2015 roku 10 proc. energii zużywanej w USA pochodziło ze źródeł odnawialnych, a 2/3 wszystkich nowo powstałych mocy w Stanach Zjednoczonych stanowiły odnawialne źródła energii. W 2015 roku USA zainwestowały w energetykę odnawialną ponad 44 mld dolarów.

Stany Zjednoczone są - po Chinach - drugim krajem emitującym największe ilości gazów cieplarnianych.

Zobacz: Świat walczy ze smogiem (Film z 10.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane