• rozwiń

Temat: USA

Trzej najbogatsi mają więcej niż połowa obywateli USA

Garstka najbogatszych ma więcej niż połowa ludzkości. „To zaproszenie do rewolucji” Odtwórz: Garstka najbogatszych ma więcej niż połowa ludzkości. „To zaproszenie do rewolucji”
Garstka najbogatszych ma więcej niż połowa ludzkości. „To zaproszenie do rewolucji” "Źródło: tvn24bis"

Bill Gates, Jeff Bezos i Warren Buffett są bogatsi niż uboższa połowa wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych, czyli 160 mln ludzi - ostrzega think thank The Institute for Policy Studies (IPS).

Trzech najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych: Bill Gates, Jeff Bezos i Warren Buffett mają łącznie majątek wart niemal 250 miliardów dolarów. Jak szacuje The Institute for Policy Studies, to więcej niż uboższa połowa Amerykanów. Zdaniem ekspertów nieustannie rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi jest powodem napięć społecznych.

Coraz więcej

- Nierówności rosną. Teraz jest czas na działania, które je zmniejszą, a nie obniżki podatków dla bogatych - powiedział Chuck Collins, ekonomista i współautor raportu IPS odnosząc się do propozycji prezydenta Donalda Trumpa forsującego redukcję stawki podatku dochodowego dla firm z 35 do 20 proc.

Z raportu wynika, że miliarderzy umieszczeni na liście 400 najbogatszych magazynu Forbes mają majątek wart więcej niż na przykład Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii.

To nie koniec. Czterystu najbogatszych posiada łącznie więcej niż biedniejsze 64 proc. populacji Stanów Zjednoczonych, czyli około 204 milionów osób. To więcej niż populacja Kanady i Meksyku łącznie - wynika również z raportu.

Eksperci The Institute for Policy Studies zwracają uwagę, że "klasa miliarderów" nadal odsuwa się od reszty zwykłych obywateli, a do tego dzieje się to w najszybszym tempie w historii. "Nie byliśmy świadkami tak ekstremalnych poziomów skoncentrowanego bogactwa i władzy od tzw. wieku pozłacanego sto lat temu" - podsumowano.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane