• rozwiń

Temat: Strefa euro

Bild: Niemcy biorą pod uwagę wyjście Grecji z eurolandu

Bild: Niemcy biorą pod uwagę wyjście Grecji z eurolandu
Foto: sxc. hu Foto: Spekulacje w tej sprawie Grexitu zaczęły się, kiedy greckiemu parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta

Niemiecki rząd rozważa różne scenariusze, dotyczące ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro w konsekwencji zwycięstwa lewicowej Syrizy w nadchodzących wyborach parlamentarnych - twierdzi w środowym wydaniu gazeta "Bild".

Bierze się pod uwagę, że jeśli Ateny odeszłyby od polityki oszczędzania i reform, nie wypłacono by Grecji kolejnej transzy międzynarodowej pomocy finansowej - 10 miliardów euro - twierdzi niemiecki dziennik.

Miliardy euro na ratunek

„Bild” pisze też, że niemieccy eksperci rządowi obawiają się, iż Grexit (wyjście Grecji z eurolandu) spowodowałby run na greckie banki. Gdyby bankom tym zaczął grozić upadek, być może unia bankowa UE - „czyli, mówiąc otwartym tekstem: europejscy podatnicy” - musiałaby interweniować, przeznaczając na to miliardy euro.

Spekulacje w tej sprawie Grexitu (wyjścia Grecji z eurolandu) zaczęły się, kiedy greckiemu parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta, w związku z czym 25 stycznia odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże pokazują, że największe poparcie może w nich zdobyć skrajnie lewicowa Syriza.

W weekend niemiecki tygodnik "Der Spiegel" pisał, że rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany na wyjście Grecji ze strefy euro. Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Georg Streiter dementował jednak te doniesienia podkreślając, że Grecja w przeszłości dotrzymywała swych zobowiązań. Jak mówił, niemiecki rząd wychodzi z założenia, że Ateny także w przyszłości będą wypełniać swoje obowiązki

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paul1950
A na jakiej podstawie ten kraj zostal dopuszczony to strefy euroCi ktorzy to zrobili powinni "zgnic w kryminale" za straty do jakich dopuscili
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane