• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Słynny Big Ben zamilknie na cztery lata. Niedługo ostatni "bong"

Inteligentne zegarki podbijają rynek. Czy zastąpią te tradycyjne? Odtwórz: Inteligentne zegarki podbijają rynek. Czy zastąpią te tradycyjne?
Inteligentne zegarki podbijają rynek. Czy zastąpią te tradycyjne? "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Słynny dzwon Big Ben z wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu zamilknie w przyszły poniedziałek, 21 sierpnia, na cztery lata w ramach planowanego remontu budynku - poinformowała w poniedziałek Izba Gmin.

Od instalacji w 1859 roku, ważący 13,7 tony dzwon wieńczący 96-metrową wieżę rozbrzmiewa co godzinę i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej wieża jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym budynkiem w Wielkiej Brytanii.

Będą wyjątki

Od 21 sierpnia Big Ben zostanie jednak odłączony od zegara na czas czteroletniego remontu, choć - jak zapewniono - będzie sporadycznie używany podczas wyjątkowych okazji, np. tradycyjnych obchodów Nowego Roku na nabrzeżu Tamizy. Wyłączone zostaną także pomniejsze dzwony, które odzywają się co piętnaście minut. Ostatni raz Big Ben zamilkł w 2007 roku, a wcześniej podczas podobnego remontu pomiędzy 1983 a 1985 rokiem.

W trakcie prac zegar z londyńskiej wieży zostanie rozebrany i poddany szczegółowej renowacji, ale w każdym momencie remontu co najmniej jedna z czterech tarcz będzie funkcjonować, wskazując mieszkańcom Londynu i milionom turystów odwiedzających brytyjską stolicę poprawny czas.

Udogodnienia

Adam Watrobski, główny architekt pracujący przy projekcie, powiedział BBC, że w wieży zainstalowane zostaną także nowe udogodnienia, m.in. winda, toaleta i kuchnia.

Z kolei opiekun zegara Steve Jaggs oświadczył agencji Reutera, że "niezbędny program prac pozwoli na zabezpieczenie zegara na przyszłość, a także konserwację jego domu - wieży im. królowej Elżbiety II". Jednocześnie zaapelował do londyńczyków o przyjście 21 sierpnia w południe na plac przed budynkiem parlamentu, aby usłyszeć ostatnie uderzenia dzwonu przed remontem.

Dzwon ma także swoje własne konto w serwisie społecznościowym Twitter, na którym odmierza każdą godzinę powtarzanymi słowami "bong".
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane