• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Bieńkowska: paradoksalnie po brexicie Unia Europejska jest silniejsza

Bieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temu Odtwórz: Bieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temu
Bieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temu "Źródło: TVN24 BiS"

Unia Europejska jest znacznie silniejsza niż trzy lata temu. Brexit paradoksalnie sprawił, że wiele rządów i obywateli zobaczyło, że UE nie jest dana raz na zawsze - mówiła w TVN24 BiS Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i małych i średnich przedsiębiorstw mówiła w TVN24 BiS, że UE jest silniejsza niż trzy lata temu.

Paradoks brexitu

- Brexit, paradoksalnie, po tym pierwszym poreferendalnym szoku sprawił, że wiele rządów, obywateli krajów UE, o czym świadczą wybory np. w Holandii, Francji, Niemczech, nagle zobaczyło, że ta Unia Europejska być może nie jest dana raz na zawsze i poprzez rozpętanie kłamliwej kampanii można wyjść z UE. UE jest znacznie silniejsza niż trzy lata temu i jest bardziej proeuropejska - mówiła w TVN24 BiS Elżbieta Bieńkowska.

Komisarz Unii Europejskiej podkreśliła również, że nie oznacza to, że kryzys europejski się skończył, ale - jej zdaniem - obecnie atmosfera jest dużo lepsza niż kilka lat temu, kiedy zaczynała swój mandat. - Europa jest teraz bardziej razem - zapewniła.

Bieńkowska stwierdziła również, że nieprzestrzeganie rządów prawa i podcinanie wartości na których zbudowana jest Unia Europejska jest zdaniem wielu ważnych europejskich polityków o wiele groźniejsze niż brexit dla wspólnoty UE.

Brak dialogu

Gość TVN24 BiS mówiła również, że boleśnie odbiera to, jak obecnie Polska jest odbierana w Unii Europejskiej oraz jaką retorykę stosuje polski rząd wobec Komisji Europejskiej. - Retoryka Viktora Orbana potrafi być bardzo ostra, ale jego dialog z KE ma trochę inny wymiar, jest zdecydowanie bardziej elastyczny - oceniła Bieńkowska i przypomniała wyrok Trybunału Sprawiedliwości mówiący o emigrantach.

- Pół dnia po ogłoszeniu wyroku premier Orban powiedział, że oni wszystkie wyroki trybunałów europejskich będą respektować. To zupełnie co innego niż Polska w sprawie puszczy. Ze strony Węgier ten dialog jest podtrzymywany. A ze strony Polskiej ten dialog jest na użytek wewnętrzny, w kraju. Takiego dialogu ja nie widzę - dodała.

Bieńkowska pytana była również o europejski program współpracy w zakresie obronności. - Jest to program bardzo perspektywiczny, on na pewno będzie się rozwijać. Dla Polski byłoby niezwykle korzystne, żeby w takim programie uczestniczyć. Niestety, ja takiego super zainteresowania z Polski nie widzę. Z innych krajów widzę niezwykłe zainteresowanie - powiedziała komisarz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Darth2vids
Nie wiem czy Unia bedzie silniejsza czy nie ale wiem jedno. UK jest jedna z najbogatrzych gospodarek swiata ale wyjscie z Unii sytuacji nie poleprzy. Wyglada to coraz gorzej z dnia na dzien i UK traci mase pieniedzy przez wychodzenie. Jezeli strata pieniedzy jest taka fajna to niech i Polska wyjdzie ale ja nie widze zeby bylo lepiej poza Unia.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
pozbyli sie jednej z największych gospodarek świata a ona mówi o wzmocnieniu unii
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SoundFX
Ta jedna z największych gospodarek świata kuleje od dłuższego już czasu. Funt też cofnął się wartościowo do 1997 roku.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
corenick
Może ktoś uświadomić w/w panią, że Brexit jeszcze się nie odbył? Wiem, z własnych obserwacji, że gro anglików uważa, że w uni już nie są ale myślałem, że polacy mają troche większe ogarnięcie tematu.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Darth2vids
To ze 2 lata jeszcze nie minely nie oznacza ze nie ma juz efektow. Funt powoli idzie w dol a inwestycje spadly o 10%. To nawet nie jest 1 dzien po wyjsciu a juz widac co sie bedzie dzialo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane