• rozwiń
  • WIG20 2191.36 -0.72%
  • WIG30 2486.61 -0.91%
  • WIG 57756.52 -1.18%
  • sWIG80 11591.58 -0.16%
  • mWIG40 3730.00 -2.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:12

Dostosuj

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie
Foto: Photo Claude TRUONG-NGOC, WEF CC BY SA Wikipedia Foto: Zachód jest zaniepokojony stanem przemian na Ukrainie

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności wdrożenia przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na ten temat również w czwartek.

Biden i Poroszenko omawiali konieczność zachowania jedności na Ukrainie, tak aby możliwe było kontynuowanie reform gospodarczych. Ich wdrożenie jest warunkiem zrealizowania programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla Ukrainy. Wśród koniecznych reform jest też "wyeliminowanie korupcji" - podał Biały Dom.

Poruszono temat konieczności jak najszybszego przyjęcia przez parlament Ukrainy ustaw antykorupcyjnych.

Już w czwartek rozmówcy zgodzili się, że reformy na Ukrainie trzeba kontynuować dla przedłużenia współpracy Kijowa z MFW.

Niepokojąca dymisja

Zachód jest zaniepokojony stanem przemian na Ukrainie w wyniku dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył w zeszłym tygodniu, że reformy są umyślnie blokowane, a ludzie z otoczenia prezydenta Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie zaczęto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

W środę Poroszenko w rozmowie z szefową MFW Christine Lagarde zapewnił, że jego kraj przygotuje mapę drogową najważniejszych reform, które pozwolą na dalszą współpracę z MFW.

Lagarde przekazała przed tą rozmową ukraińskim mediom komunikat, w którym oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform. Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w poprawie zarządzania i w zwalczaniu korupcji.

Wielkie show Putina. "Prognozujemy pogorszenie stosunków z Ukrainą"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane