• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Białoruś wstrzymała dostawy produktów naftowych do Rosji

Białoruś wstrzymała dostawy produktów naftowych do Rosji
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Dostawy produktów naftowych są jednym z warunków otrzymywania przez Białoruś rosyjskiej ropy

Białoruś wstrzymała od marca dostawy produktów naftowych do Rosji – poinformował w środę prezes koncernu Biełnieftiechim Ihar Laszenka na konferencji prasowej w Mińsku.

- Co się tyczy dostaw paliwa na rynek rosyjski w styczniu i lutym, to całkowicie zrealizowaliśmy swoje zobowiązania. W marcu dostaw nie było. Skorzystaliśmy z prawa ich wstrzymania do czasu przeprowadzenia konsultacji na temat przywrócenia ich zyskowności - powiedział Laszenka.

Dodał, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku Białoruś dostarczyła Rosji 140 tys. ton benzyny i jest gotowa kontynuować dostawy, jeśli rentowność osiągnie odpowiedni poziom.

Warunek konieczny

Dostawy produktów naftowych są jednym z warunków otrzymywania przez Białoruś rosyjskiej ropy. Wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz oznajmił jednak w tym tygodniu, że strona rosyjska nie będzie stosować wobec Białorusi sankcji za odmowę dostarczania produktów naftowych i obniżać ilości przekazywanej jej ropy.

Według niezależnej ekspertki ds. energetyki Tacciany Manionak dostawy produktów naftowych do Rosji przestały się Białorusi opłacać z powodu dewaluacji rubla rosyjskiego. Jak podkreśla niezależny portal AFP, strony jeszcze w zeszłym roku przeszły na rozliczenia rublowe z powodu zachodnich sankcji wobec Rosji i rosyjskich koncernów naftowych.

W 2014 r. Białoruś dostarczyła Rosji prawie 1,65 mln ton benzyny, czyli o ponad 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Otrzymała za nie 976 mln dol. W tym roku przewidziano dostawy 2,1 mln ton. Białoruś chce przy tym importować 23 mln ton rosyjskiej ropy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane