• rozwiń

Temat: Rosja

Białoruś nie chce rubli. Woli dolary i euro

Białoruś chce od Rosji płatności w doalrach i euro Odtwórz: Białoruś chce od Rosji płatności w doalrach i euro
Foto: http://president.gov.by | Video: TVN Biznes i Świat Foto: Zdaniem Łukaszenki Białoruś już dawno powinna domagać się płatności w twardej walucie | Video: Białoruś chce od Rosji płatności w doalrach i euro

Białoruś stawia na dolary i euro. Prezydent Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek, że ze względu na słaby kurs rubla transakcje handlowe nie powinny być rozliczane w tej walucie.

- Współpracując z Rosją powinniśmy domagać się płatności w jakiejś silnej walucie, jak dolar czy euro - stwierdził. - Wicepremier poinformował mnie, że pierwsze lody już przełamano. Wielu rosyjskich nabywców naszych produktów płaci już w dolarach - dodał.

Chcą twardej waluty

Zdaniem Łukaszenki Białoruś już dawno powinna domagać się płatności w twardej walucie. Komentując zawirowania na rosyjskim rynku prezydent podkreślił, że Białoruś nie zamierza dewaluować białoruskiego rubla, aby zadowolić Moskwę.

Uwagi Łukaszenki są nieco zaskakujące, jeżeli weźmiemy pod uwagę jak bardzo gospodarka Białorusi jest zależna od Rosji. Rosję i Białoruś łączą bardzo bliskie relacje gospodarcze i wraz z Kazachstanem tworzą Euroazjatycką Unię Celną. 35,4 proc. białoruskiego eksportu trafia do Rosji. Z kolei import towarów z Rosji stanowi 59,3 proc wszystkich zakupów Białorusi.

Ponad 90 proc tych transakcji rozliczane jest w rublach, co doprowadziło białoruskie firmy do utraty dochodów w wysokości 739 mln dolarów w ciągu pierwszych 10 miesięcy b.r.

Krach rubla

We wtorek, mimo podniesienia przez Bank Rosji jego podstawowej stopy procentowej aż o 6,5 punktu procentowego - z 10,5 do 17 proc. - co miało powstrzymać wyprzedaż rubla, rosyjska waluta ustanowiła nowe rekordy niskiego kursu: w pewnym momencie dolar kosztował 80,10 rubla, a euro - 100,00 RUB. Później rubel zdołał odrobić część strat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rashiash
Wygląda na to że nawet zastraszeni sojusznicy Rosji powoli mają ją gdzieś. Niedługo Chiny zaproponują ruskim pewnie ze zapłacą 1 wydatki za ropę w rublach by się ich pozbyć.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Kreez
Wow , po Białorusi bym się tego nie spodziewał.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane