• rozwiń

Temat: Białoruś

Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty

Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty
Foto: Shutterstock Foto: Białoruś przeprowadza największą w swej historii denominację. Te banknoty wkrótce zostaną wycofane

Białoruś przeprowadza w piątek największą w swej historii denominację. Nominały tracą cztery zera, do obiegu wchodzą nowe banknoty i po raz pierwszy - monety. Władze zapewniły, że denominacja nie spowoduje wzrostu cen.

Pierwszą denominację Białoruś przeprowadziła na początku lat 90. w związku z wymianą radzieckich banknotów na ruble białoruskie. Podczas kolejnej denominacji w 2000 roku białoruski rubel stracił trzy zera. Tym razem wymiana przeprowadzana jest w stosunku 1:10 000. Białoruś, jak zauważają portale internetowe, przestaje być krajem "milionerów", w maju 2016 r. średnia płaca wynosiła 7 182 900 rubli. Średnia płaca na Białorusi to równowartość 360-370 dolarów.

O zmianach

W sklepach od piątku pojawiły się cenniki, na których dużymi cyframi wskazywana jest cena w nowych, a mniejszymi - w starych nominałach. "Starymi" rublami można płacić do końca roku, potem można będzie je wymieniać w bankach.

Największym nominałem staje się obecnie 500 rubli. Do obiegu weszło też sześć innych banknotów, o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 rubli. Wprowadzono też osiem monet: 1, 2, 50, 10, 20 i 50 kopiejek oraz jednorublowe i dwurublowe.
Nowe białoruskie banknoty powstały, jak informował Dźmitry Łapko z władz Banku Narodowego, w kraju europejskim. Rosyjska agencja TASS podała, że wyprodukowała je wytwórnia De La Rue (drukowała ona również polskie banknoty po denominacji w 1995 r.). Mają sześć widocznych i szereg niewidocznych zabezpieczeń, począwszy od rodzaju papieru i farb. Banknoty przedstawiają obiekty architektoniczne i zabytki sześciu obwodów (województw) Białorusi oraz Mińska. Te obiekty - np. zamek Radziwiłłów w Nieświeżu czy nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej w Mińsku - widniały też na poprzednich banknotach.

Bez wzrostu cen?

Niezależne Radio Swaboda podało, że wyrażony w nowych cenach przeciętny zarobek Białorusina - 718 rubli - jest taki sam, jak w 1991 roku, kiedy wynosił 711 rubli.

Władze zapewniły przed denominacją, że nie będzie wzrostu cen, ekonomiści również nie przewidują, by denominacja odbiła się na cenach. Prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział "odrywanie głów" tym, kto spróbuje wykorzystać "to czysto techniczne przedsięwzięcie" do podwyżek.

O denominacji mówiło się na Białorusi od lat, jednak utrudniała ją sytuacja gospodarcza. W 2011 roku Białoruś trzy razy przeprowadzała dewaluację rubla.

 

Zdaniem Alaksandra Łukaszenki Białoruś może prowadzić bardziej otwarty dialog z UE (17.03.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ewa_piasecka
Jeszcze trochę DOBREJ ZMIANY i u nas też tak będzie. Za 500 zł na KAŻDE dziecko, SUWEREN kupi sobie jedną .. może dwie pieluchy. HA HA a dziecko pozostanie. Chyba, że wejdzie ustawa zabraniające maluchom siusiania powyżej drugiej pieluchy miesięcznie i wtedy będzie OK
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane