• rozwiń
  • WIG20 2147.23 -0.59%
  • WIG30 2429.90 -0.54%
  • WIG 56588.29 -0.54%
  • sWIG80 11466.19 +0.17%
  • mWIG40 3600.78 -0.79%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:01

Dostosuj

Brexit wystraszył emigrantów zarobkowych. "Całkowicie jasny punkt zwrotny"

May: chcemy, żeby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii tam pozostali Odtwórz: May: chcemy, żeby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii tam pozostali
May: chcemy, żeby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii tam pozostali "Źródło: tvn24"

Brytyjski urząd statystyczny (ONS) podał, że stopa bezrobocia na koniec czerwca wyniosła 4 procent, osiągając najniższy poziom od 43 lat. Jednocześnie odnotowano rekordowo wysokie spadki liczby pracowników z Unii Europejskiej, w szczególności z nowych państw członkowskich.

Poprzednio tak niskie bezrobocie odnotowano w kwartale pomiędzy grudniem 1974 a lutym 1975 roku.

Według danych ONS w ciągu ostatniego roku znacząco spadła także liczba obywateli Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii - aż o 86 tys. do 2,28 miliona. To największy spadek od rozpoczęcia pomiaru w 1997 roku.

Największy spadek odnotowano wśród obywateli ośmiu państw, które dołączyły do Wspólnoty w 2004 roku, w tym Polski. Liczba pracowników z państw tzw. grupy A8 spadła o 117 tys. osób, do 880 tys. Jednocześnie wciąż jednak rośnie liczba pracowników z Bułgarii i Rumunii.

Punkt zwrotny

Profesor ekonomii Jonathan Portes z King's College London ocenił w rozmowie z dziennikiem "The Telegraph", że to "całkowicie jasny punkt zwrotny". "Czy to efekt Brexitu, który sprawia, że Wielka Brytania jest mniej atrakcyjna dla migrantów z Unii Europejskiej? Absolutnie" - powiedział.

Portes, który w przeszłości był wysokiej rangą urzędnikiem służby cywilnej i doradcą kolejnych brytyjskich rządów, zaznaczył, że używane przez media do opisania rosnącej liczby wyjeżdżających osób sformułowanie "Brexodus" jest "na wyrost, biorąc pod uwagę, że wciąż ponad trzy miliony obywateli UE pozostają w Wielkiej Brytanii".

Ekspert zaznaczył jednak, że odnotowano znaczny spadek imigracji z Polski, co - jego zdaniem - "odzwierciedla siłę polskiej gospodarki".

Według opublikowanych w maju danych ONS na koniec 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków.

Najnowsze szacunki dotyczące liczby Polaków będą zaprezentowane w drugiej połowie listopada.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane