• rozwiń

Temat: USA

Bez laptopa do Stanów Zjednoczonych. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o propozycji nowego zakazu

Jak wygląda przegląd samolotu? Odtwórz: Jak wygląda przegląd samolotu?
Jak wygląda przegląd samolotu? "Źródło: TVN Turbo"

Z laptopem do Stanów Zjednoczonych nie polecisz - już wkrótce taki zakaz może obowiązywać Europejczyków, w tym Polaków podróżujących przez Atlantyk. Amerykanie zastanawiają się bowiem nad rozszerzeniem swojego prawa, które wprowadzili w marcu tego roku. Poniżej w kilku punktach przypominamy najważniejsze założenia zakazu.

1. Które kraje

Pod koniec marca tego roku administracja Donalda Trumpa wprowadziła zakaz wnoszenia na pokłady samolotów urządzeń większych niż smartfon.

Zakaz uderza w osiem krajów zamieszkanych głównie przez muzułmanów: Jordanię, Egipt, Turcję, Arabię Saudyjską, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko. Restrykcje obejmują bowiem loty do USA z 10 portów lotniczych na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Turcji.

Już wcześniej CNN wyliczyło, że zakaz dotyczy ponad 50 lotów dziennie organizowanych przez takich przewoźników jak Egyptair, Emirates Airline, Etihad Airways, Kuwait Airways, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines i Turkish Airlines.

2. Przyczyny

Obowiązujący od marca zakaz władze Stanów Zjednoczonych uzasadniają obawami, że w urządzeniach elektronicznych zabieranych przez pasażerów na pokład mogą być ukryte bomby.

Amerykański wywiad miał ustalić, że Al-Kaida udoskonala techniki pozwalające na ukrywanie zminiaturyzowanych materiałów wybuchowych w bateriach znajdujących się wewnątrz różnych elektronicznych urządzeń.

Dlatego, zgodnie z nowymi zasadami laptopy, tablety, konsole do gier, czytniki książek, przenośne odtwarzacze DVD, aparaty fotograficzne, muszą zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym.

3. 10 lotnisk

Zakazem wnoszenia urządzeń elektronicznych objętych jest w tej chwili 10 lotnisk:

CAI Cairo International Kair, Egipt
DXB Dubai International Dubaj , ZEA
AUH Abu Dhabi International Ahbu Dhabi, ZEA
IST Ataturk International Stambuł, Turcja
DOH Hamad International, Doha, Katar
AMM Qeen Alia International, Amman, Jordania
KWI Kuwait International, Kuwejt
CAS Mohammed V International, Casablanca, Maroko
JED King Abdulaziz International, Jeddach, Arabia Saudyjska  
RUH King Khalid International, Rijad, Arabia Saudyjska

4. Rozszerzenie zakazu

To jednak nie koniec. Agencja Reuters poinformowała, że administracja Donalda Trumpa rozszerzy wspomniany zakaz o niektóre europejskie kraje.

Agencja pisze, że amerykańskie restrykcje mogłyby dotknąć największe europejskie linie lotnicze, takie jak Lufthansa, British Airways, Air France-KLM. Nie wiadomo jednak kiedy miałby zostać wprowadzony.

5. Interwencja Unii Europejskiej

Pomysł Amerykanów spotkał się z szybką reakcją unijnych władz. Unia Europejska zażądała pilnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ewentualnego rozszerzenia na niektóre państwa europejskie amerykańskiego zakazu wnoszenia laptopów na pokład samolotów lecących do USA.

Agencja Reuters powołała się na pismo, wystosowane przez unijnych komisarzy Violetę Bulc (transport) i Dimitrisa Awramopulosa (migracja, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo) do amerykańskich ministrów bezpieczeństwa narodowego i transportu - Johna Kelly'ego i Elaine Chao.

Unijni komisarze podkreślają w piśmie do amerykańskich ministrów, że jest ważne, by podzielić się informacjami dotyczącymi ewentualnych zagrożeń w przypadku lotów z portów lotniczych w UE.

"W naszym wspólnym interesie leży ścisła współpraca, mająca na celu zajęcie się (...) zagrożeniami w lotnictwie, przed ewentualnym wprowadzeniem nowych środków bezpieczeństwa wobec przewoźników obsługujących trasy z UE do USA" - wskazali komisarze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Macc
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
sindanoriello
Najlepiej latać z nagimi ludźmi, którym się knebluje ręce. Wtedy bezpieczeństwo będzie 100%. Pomału lot samolotem przypomina transport więźniów do zakładu karnego.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane