• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Belgia

Sklep odrzucił jego zgłoszenie w sprawie pracy, a teraz słono za to zapłaci

Wychodził na przerwę trzy minuty przed czasem. Władze ukarały pracownika Odtwórz: Wychodził na przerwę trzy minuty przed czasem. Władze ukarały pracownika
Wychodził na przerwę trzy minuty przed czasem. Władze ukarały pracownika "Źródło: TVN24 BiS"

Ponad 13 tysięcy euro, czyli równowartość ponad 55 tysięcy złotych. Takie odszkodowanie musi zapłacić kandydatowi do pracy jeden z belgijskich sklepów odzieżowych. Sąd uznał, że w czasie rekrutacji doszło do dyskryminacji mężczyzny.

Sklep odzieżowy w Louvain, niedaleko Brukseli, poszukiwał pracownika do pracy na stanowisku szefa magazynu. Na ogłoszenie postanowił odpowiedzieć mężczyzna, którego kandydaturę jednak odrzucono.

Sklep w przesłanej mu odpowiedzi wskazał, że oferta jest skierowana tylko do kobiet.

Wysokie odszkodowanie

Mężczyzna nie pozostawił jednak tak tej sprawy i postanowił złożyć skargę do belgijskiego Instytutu do spraw Równości Kobiet i Mężczyzn (IEFH), który następnie skierował sprawę do sądu pracy. W sporze ze sklepem sędziowie uznali racje mężczyzny.

W efekcie właściciele placówki handlowej muszą zapłacić mężczyźnie odszkodowanie w wysokości około 13,3 tys. euro. Kwota stanowi równowartość wynagrodzenia, jakie mężczyzna mógłby otrzymać za pół roku pracy.

Dodatkowa kara to wpłata symbolicznej kwoty 1 euro na rzecz Instytutu do spraw Równości Kobiet i Mężczyzn.

Prawnik z instytutu Pauline Loeckx w rozmowie z BBC zdradziła, że w czasie rozprawy przedstawiciele sklepu w Louvain argumentowali, że zdążyli znaleźć lepszą kandydatkę do pracy na tym stanowisku. Dlatego mieli odrzucić kandydaturę mężczyzny. Dowód dyskryminacji był jednak w e-mailu wysłanym do mężczyzny.

Loeckx poinformowała także, że w 2017 roku ona jak i jej koledzy rozpatrzyli około 50 skarg od mężczyzn i 60 od kobiet w sprawie dyskryminacji ze względu na płeć podczas rekrutacji.

- U mężczyzn widać dyskryminację głównie na etapie rekrutacji, podczas gdy u kobiet występuje na każdym etapie pracy: w czasie rekrutacji, przy okazji wynagrodzeń i zwolnieniach - wyjaśniała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane