• rozwiń

"Twardy" brexit będzie miał fatalne skutki. Pracę może stracić ponad milion osób

Brexit może się nie spodobać kierowcom Odtwórz: Brexit może się nie spodobać kierowcom
Brexit może się nie spodobać kierowcom "Źródło: TVN Turbo"

Minister gospodarki Belgii Kris Peeters ocenił, że "twardy" brexit byłby fatalny dla belgijskiej i europejskiej gospodarki. Według zamówionego przez Belgów raportu, 1,2 mln osób może stracić pracę w 27 krajach Unii Europejskiej, a w Wielkiej Brytanii ponad 500 tys. osób.

W wywiadzie dla telewizji VRT News flamandzki polityk podkreślił, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia z Brukselą co do przyszłych relacji, skutki gospodarcze takiego "twardego" brexitu dla obu stron byłyby "katastrofalne".

- Musimy przygotować się na wszelkie możliwe scenariusze – powiedział.

Kalkulacja strat

Jak pisze portal FlandersNews, Peeters przedstawił swoją ocenę na podstawie kalkulacji specjalnej grupy roboczej, która została powołana do oceny skutków Brexitu. Z badań wynika, że jeśli UE i Zjednoczone Królestwo nie osiągną porozumienia co do przyszłych relacji do marca 2019 r., taryfy celne na import towarów z Wielkiej Brytanii i eksport na Wyspy będą kosztować belgijski przemysł 2,22 mld euro rocznie.

Peeters powołał się też na wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców belgijskiego Uniwersytetu w Leuven. Według nich w rezultacie "twardego" Brexitu pracę w Belgii straci 42 tys. osób, w Wielkiej Brytanii 526 tys. osób, a w 27 krajach UE 1,2 mln.

W Belgii "twardy" brexit miałby daleko idące, negatywne konsekwencje dla jednego z największych europejskich portów – Zeebrugge – ponieważ 45 proc. jego przychodów jest związanych z handlem z Wielką Brytanią. Peeters powiedział, że dzięki wymianie z Wyspami pracę w porcie ma 5 tysięcy osób; dodał, że każdego roku port umożliwia transport miliona nowych samochodów.

Negocjacje brexitu

W piątek w Brukseli bez zasadniczego przełomu w rozmowach na temat brexitu zakończył się szczyt unijny. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wraca jednak do Londynu z obietnicą, że UE rozpocznie wewnętrzne przygotowania do drugiej fazy negocjacji.Unijni przywódcy zwrócili jednocześnie uwagę, że choć Wielka Brytania zapowiedziała honorowanie swoich zobowiązań finansowych wobec UE, to nie zostało to jeszcze przełożone na konkrety. Bruksela chce, by Londyn łożył do unijnej kasy aż do zamknięcia obecnego wieloletniego budżetu (w praktyce do końca 2023 roku), tymczasem negocjatorzy Wielkiej Brytanii mówili o końcu zobowiązań w 2020 roku.

We wnioskach zapisano, że Rada Europejska w grudniu ponownie oceni postęp w negocjacjach. Wówczas na kolejnym szczycie UE liderzy państw unijnych mają ustalić, czy postęp jest wystarczający, by przejść do drugiej fazy rozmów o przyszłych relacjach unijno-brytyjskich, w tym o stosunkach handlowych, na czym szczególnie zależy Londynowi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane