• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Belgia odblokowuje rosyjskie konta. Francja jest nieugięta

Foto: PAP/EPA. Shutterstock Foto: Belgia odblokuje rosyjskie aktywa

Rosyjskie aktywa państwowe w Belgii, zamrożone po wyroku dotyczącym byłych akcjonariuszy Jukosu, zostały odblokowane - pisze BBC News, powołując się na ministra spraw zagranicznych Belgii.

Podczas wizyty w Chinach minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders podkreślił: - Znaleziono rozwiązanie, który pozwoli odblokować rachunki kluczowe dla funkcjonowania ambasad. Wyraził nadzieję, że "tak samo będzie z wszystkimi innymi rachunkami bankowymi w najbliższych dniach". Dodał, że odblokowanie nastąpiło w wyniku "bardzo dobrej współpracy wszystkich partnerów", łącznie z prawnikami i ambasadą Rosji.

Francja także zajęła państwowe rachunki Rosji w blisko 40 bankach, m. in. drugim co do wielkości rosyjskim banku VTB. Nie wiadomo, czy zostaną one odblokowane.

Wyrok i kłopot

Przypomnijmy, aktywa zostały zajęte na podstawie ubiegłorocznych decyzji sądowych. W lipcu 2014 r. zeszłego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację. Jukos popadł w kłopoty, a jego były szef - Michaił Chodorkowski - trafił do więzienia.

Krótko wcześniej Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wys. 51,57 mld dol. grupie byłych akcjonariuszy Jukosu ze spółki holdingowej GML.

Rosja dostała czas do 15 stycznia 2015 r., by rozpocząć wypłacanie tego odszkodowania. Po 15 stycznia zaczęto naliczać odsetki w wys. 2,6 mln dolarów dziennie.

Inne zdaniem

Moskwa nie uznaje jednak wyroku Trybunału ani zajęcia aktywów. Władimir Putin oświadczył ostatnio, że jego kraj będzie "bronił swoich interesów na drodze wymiaru sprawiedliwości. Z kolei MSZ w Moskwie oświadczyło, że Rosja może rozważyć przyjęcie kroków odwetowych za zajęcie aktywów.

Ambasador Belgii w Moskwie został nawet wezwany do rosyjskiego MSZ, gdzie poinformowano go o proteście Rosji.

Rosja utrzymywała dotąd, że w decyzji ETPCz są systemowe błędy prawne, wobec których uznanie tych decyzji przez Rosję jest wątpliwe. Pod koniec maja br. minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandr Konowałow powiedział zaś, że w związku z decyzją sądu arbitrażowego w Hadze, Rosja jest przygotowana na to, że na jej mienie za granicą zostanie nałożony areszt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Tak na marginesie: co ma do powiedzenia europejski trybunal praw czlowieka na temat zniszczen ktore Izrael narobil w Gazie? Moze ktos wreszcie zaskarzy Izrael.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Chiny daly jasno belgom do zrozumienia, zeby sie nie wyglupiali i belgowie od razu wymiekli. Ma ktos jeszcze watpliwosci co do przyjazni rosyjski chinskiej?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane