• rozwiń

Ukraina zakaże handlu z Krymem i okupowanym wschodem kraju

Foto: Flickr/ Leszek Kozlowski Foto: Czubarow: będzie oficjalny zakaz handlu z okupowanymi terytoriami

Rząd Ukrainy przygotował rozporządzenie o zakazie handlu z okupowanym przez Rosję Krymem i zajętymi przez prorosyjskich bojowników terytoriami na wschodzie kraju – oświadczył w niedzielę jeden z przywódców Tatarów krymskich Refat Czubarow.

- Mogę powiedzieć, że rząd przygotował i uzgodnił ze wszystkimi zainteresowanymi stronami projekt decyzji o ograniczeniu dostaw niektórych towarów i usług z tymczasowo okupowanymi terytoriami – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Wojna handlowa?

Czubarow, ukraiński parlamentarzysta i przewodniczący samorządu tatarskiego Medżlisu, podkreślił, że przyjęcie rozporządzenia, które ma być rozpatrywane w najbliższą środę, będzie oznaczało całkowite zerwanie relacji handlowych z obszarami, których Kijów obecnie nie kontroluje.

Wyjaśnił, że zgodnie z opracowanym przez rząd Ukrainy dokumentem jedna osoba będzie mogła przewieźć na terytoria okupowane towary o wartości do 10 tys. hrywien (ok. 1,6 tys. zł), których waga nie przekracza 50 kg. Ograniczenia te nie będą dotyczyły transportów humanitarnych – zaznaczył.

Kontrola

Czubarow powiedział, że jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, uczestnicy prowadzonej m.in. przez Tatarów blokady Krymu przestaną kontrolować samochody, które wjeżdżają na półwysep i będą jedynie sprawdzali, w jaki sposób kontrolują je przedstawiciele służb granicznych między obwodem chersońskim a zaanektowanym przez Rosję półwyspem. Szef Medżlisu ujawnił jednocześnie, że w rozporządzeniu nie ma mowy o dostawach energii na Krym.

Tatarzy prowadzą żywnościową blokadę Krymu od 20 września, nie zezwalając na wjazd na półwysep samochodów ciężarowych. 19 i 20 listopada nieznani sprawcy wysadzili cztery linie przesyłowe w graniczącym z Krymem obwodzie chersońskim, co pozbawiło mieszkańców półwyspu prądu.

Czubarow mówił niedawno, że moce energetyczne, które Krym jest w stanie wyprodukować samodzielnie, są wystarczające do pokrycia zapotrzebowania jego mieszkańców. - Niestety, prąd ten jest wykorzystywany przez rosyjskie garnizony wojskowe i dlatego Krym pogrążony jest w ciemnościach – oświadczał.

Zobacz. Handlowa faza konfliktu Rosja-Ukraina

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
somoo
Będą jaja jak ruscy zaczną dostarczać żywność tylko ruskim na Krymie ...reszta tatarów po żarcie do Kijowa i Krym ....... 100% ruskich ... strasznie Putinowi na złość zrobią hahaha ..... Sam żre w Kijowie a rodacy niech zdychają ..... prawdziwy patriota w ... szczekaniu ujadaniu i szczuciu
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Długoterminowo to ma przynieść korzyści Ukrainie? A jaki to okres? 20 lat? 50 lat?
Długoterminowo to się okaże że na Krymie żyje się lepiej niż an Ukrainie! I wtedy to będzie ból dla Ukraińców ale to ich problem.
 • 1
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zwęglona Zielona Pyra
Najważniejsze że rosyjska ropa jest po 40$, bo przy 60$ putin jako tako spina budżet. Mnie bardzo pasuje ON po 4 zeta. Mam tylko nadzieje że przepustowość gazoportu i naftoportu będzie na tyle duża żebyśmy taniej ropy nigdy wiecej nie kupowali w rosji
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lysa_83
"Tatarzy prowadzą żywnościową blokadę Krymu od 20 września" i jakoś nie widać, żeby mieszkańcy Krymu to odczuli. Prąd już mają swój z Rosji.
 • 1
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane