• rozwiń

Beata Szydło na Wall Street. "Polska jest świetnym krajem do inwestowania"

Beata Szydło na giełdzie w Nowym Jorku Odtwórz: Beata Szydło na giełdzie w Nowym Jorku
Foto: twitter.com/PremierRP | Video: TVN24 BiS Foto: Premier Szydło podczas otwarcia sesji na NYSE | Video: Beata Szydło na giełdzie w Nowym Jorku

- Zapraszamy do Polski inwestorów zagranicznych. Polska jest świetnym krajem do inwestowania, stabilnym i otwartym na gospodarkę - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło, która odwiedziła gmach nowojorskiej giełdy na Wall Street.

Beata Szydło przyjechała do Stanów Zjednoczonych na piątkową uroczystość podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. W czwartek rano miejscowego czasu złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar ataku na WTC, a następnie udała się do położonej niedaleko siedziby nowojorskiej giełdy.

Szydło, która jako pierwszy w historii polski premier odwiedziła NYSE, przyglądała się otwarciu sesji. Na jednym z monitorów, które pokazują notowania, została wyświetlona biało-czerwona flaga.

- Zależy nam, aby gospodarka rozwijała się w Polsce jeszcze szybciej. Poszukujemy inwestorów, którzy będą budowali nowe firmy, oparte o nowoczesne technologie. Jesteśmy otwarci na rozwój biznesu. Chcemy, żeby polskie firmy mogły inwestować za granicą, ale chcemy też żeby mogły korzystać z doświadczeń firm, które w Polsce będą realizowały swoje projekty i plany - powiedziała premier na krótkim briefingu prasowym.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Podkreśliła, że polski rząd jest w tej chwili bardzo otwarty na inwestorów. - Przygotowujemy konkretne projekty inwestycyjne i ustawy, które mają ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku polskim. Przygotowujemy takie zmiany podatkowe, które będą doceniały tych, którzy będą chcieli inwestować - zapewniała Szydło.

Oceniła przy tym, że "szeroki pakiet" rozwiązań, który znalazł się w programie rozwoju, realizowanym pod kierunkiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jest bardzo ambitny. - Zdajemy sobie sprawę, że to jest wielkie wyzwanie, ale jednocześnie mamy tę świadomość, że jeżeli nie wykorzystamy tej szansy, jeżeli nie wykorzystamy tego momentu, który w tej chwili jest przed polską gospodarką, to utracimy coś niezwykle ważnego - podkreślała Szydło.

Dlatego - dodała - rządowi zależy na tym, żeby szybki rozwój gospodarczy, który jest jego celem, był oparty zarówno o budowanie dobrego, polskiego, nowoczesnego kapitału, ale też o inwestycje zagraniczne. - Zapraszamy do Polski inwestorów zagranicznych - powiedziała premier. - Polska jest świetnym krajem do inwestowania, jest państwem stabilnym, które jest otwarte na gospodarkę i chcemy mówić dzisiaj również o tym tutaj, w Nowym Jorku - zadeklarowała.

Szefowa rządu jeszcze dzisiaj weźmie udział w polsko-amerykańskim forum biznesowym w konsulacie RP. - Spotkam się z inwestorami i przedstawicielami firm, które już inwestują w Polsce i z tymi, które chcą inwestować - powiedziała.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane