• rozwiń

Kłopoty niemieckiego giganta. "Te zmiany to konieczność"

GMO - szansa czy zagrożenie? Odtwórz: GMO - szansa czy zagrożenie?
GMO - szansa czy zagrożenie? "Źródło: TVN24 BiS"

Niemiecki koncern chemiczny Bayer ogłosił plan sprzedaży marek Dr Scholl i Coppertone oraz redukcję zatrudnienia o 12 tysięcy miejsc pracy.

Redukcja zatrudnienia i zmiana profilu firmy są związane z głośnym przejęciem przez niemiecką spółkę marki Monsanto, światowego giganta zajmującego się biotechnologią, a w szczególności żywnością modyfikowaną genetycznie. W 2016 roku zarząd Monsanto zaakceptował ofertę przejęcia przez niemiecki koncern za kwotę 66 miliardów dolarów.

Sądowa odpowiedzialność

Bieżący rok nie był łaskawy dla Bayeru. Od początku 2018 roku wartość akcji spółki spadłą o jedną trzecią. Inwestorzy obawiają się procesów sądowych osób, według których pestycydy produkowane przez Monsanto, powodowały nowotwory. Tezę tę potwierdza wyrok amerykańskiego sądu, który zarządził 250 milionów dolarów odszkodowania dla osoby, która stosowała RangerPro, produkt Monsanto. Jednym ze składników RangerPro jest glifosat, (uznany przez sąd za rakotwórczy), który niemiecki koncern określał mianem "bezpiecznego".

Wielka wyprzedaż

Reorganizacja profilu firmy obejmuje nie tylko sprzedaż marek butów i kremów ale również pakietu większościowy spółki Currenta, niemieckiego dostawcy usług związanych z produkcją chemikaliów. Jak informują media, restrukturyzacja ma na celu skupienie się niemieckiej marki na produkcji farmaceutyków, usług z dziedziny ochrony zdrowia konsumentów oraz badań nad uprawami rolnymi.

Zatrudnienie w tym ostatnim obszarze działań spółki ma się zwiększyć o 4000 przed końcem 2021 roku.

Redukcje zatrudnienia i zmiana struktury aktywów spółki mają przynieść oszczędności w wysokości 4 miliardów euro.

- Te zmiany to konieczność. Stworzą one fundamenty do zwiększenia wydajności oraz obrotów spółki - powiedział Werner Baumann, prezes Bayer.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane