• rozwiń

"Bardzo konstruktywne rozmowy" Polski minister w rosyjskim Davos

Foto: Grzegorz Michałowski/PAP Foto: Radosław-Domagalski, wiceminister rozwoju, liczy na współpracę gospodarczą z Rosją.

- Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą z Rosją niezależnie od uwarunkowań politycznych - powiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, który pojechał do Petersburga na Międzynarodowe Forum Gospodarcze.

Wiceminister rozwoju Radosław Domagalski spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksiejem Lichaczowem oraz gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem. -  Obie strony są zainteresowane wznowieniem dialogu gospodarczego. To były bardzo konstruktywne rozmowy – ocenił Domagalski.

Dobra atmosfera

- Z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego odbyłem bardzo konstruktywną rozmowę. Wydaje mi się, że jest po obu stronach sporo dobrych chęci, aby rozwijać polsko-rosyjską współpracę

gospodarczą. Zgodziliśmy się, że warto podejmować wspólne działania, aby ta współpraca ekonomiczna układała się jak najlepiej. Atmosfera tej rozmowy była bardzo dobra. Być może zorganizujemy też misję gospodarczą do obwodu kaliningradzkiego – zapowiedział wiceminister Domagalski po spotkaniu z Cukanowem.

Jak wskazał wiceszef resortu, potencjalne obszary współpracy to produkty rolnicze, spożywcze, w których jesteśmy liderami. - Mam nadzieję, że w perspektywie krótszej niż wieloletnia, wrócimy na ten rynek. Możliwości do pogłębiania współpracy jest bardzo wiele, także w sektorze materiałów budowlanych i produktów chemicznych – ocenił.

Polska żywność

Wiceminister Domagalski  zaznaczył, że sankcje wobec polskiej żywności zostały wprowadzone nieco wcześniej niż na pozostałe kraje unijne, w związku z tym zniesienie sankcji nałożonych na kraje unijne niekoniecznie musi być równoznaczne z ich zniesieniem na dostawy produktów spożywczych z Polski. - Musimy o tym pamiętać i podejmować te rozmowy z Rosjanami odpowiednio wcześniej – powiedział wiceminister.

Aleksiej Lichaczow, wiceminister rosyjskiego resortu rozwoju, zaproponował wznowienie Polsko-Rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. Domagalski z kolei zadeklarował chęć powołania polskiego przewodniczącego komisji.

W Forum Gospodarczym w Petersburgu, zwanym potocznie "rosyjskim Davos", wzięło udział wielu przedstawicieli rządów i administracji publicznej z krajów UE oraz różnych agencji rządowych.

 

Czy UE zniesie sankcje nałożone na Rosję?

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane