• rozwiń

Temat: Niemcy. Gospodarka

Frankfurt przejmie londyńskie City? Niemcy stawiają bankom warunki

Frankfurt przejmie londyńskie City? Niemcy stawiają bankom warunki

Niemiecki nadzór finansowy (BaFin) poinformował przedstawicieli banków spoza UE, że w przypadku przeniesienia wskutek Brexitu operacji do Niemiec będą musiały przestrzegać surowych kryteriów obowiązujących w tym kraju.

Na zaproszenie prezesa Federalnego Nadzoru nad Usługami Finansowymi Felixa Hufelda w spotkaniu roboczym we Frankfurcie nad Menem uczestniczyli przedstawiciele 50 banków - czytamy w komunikacie opublikowanym przez BaFin po spotkaniu.

Pragmatyczne działania

- Brexit nie jest dla nas, Europejczyków z przekonania, powodem do radości. Musimy jednak postępować pragmatycznie i zapewnić bankom, które podejmują strategiczne decyzje, konieczną jasność ze strony nadzoru - oświadczył zastępca dyrektora BaFinu Peter Lutz.

Zadaniem nadzoru jest według Lutza stworzenie "solidnej podstawy" dla instytucji finansowych, które zamierzają przenieść swoje siedziby do Niemiec. Równocześnie BaFin musi zatroszczyć się o to, by nie powstało zagrożenie dla niemieckiego sektora finansowego - wyjaśnił wicedyrektor.

- Nie wystarczy przymocować skrzynki pocztowej i ulokować (w Niemczech) jednego oddziału - ostrzegł Lutz, cytowany przez agencję dpa. - Chcemy, by menedżerowie niemieckiej spółki córki i specjaliści od oceny ryzyka pracowali tutaj (w Niemczech) - dodał.

Wicedyrektor niemieckiego nadzoru finansowego poinformował, że do BaFinu nie wpłynęły jeszcze żadne konkretne wnioski o działalność w Niemczech, jednak zainteresowanie przeniesieniem operacji jest duże. BaFin spodziewa się decyzji pod koniec pierwszego kwartału lub na początku drugiego kwartału br.

W spotkaniu we Frankfurcie uczestniczyli przedstawiciele banków z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii.

Przygotowania

Agencja Reuters pisała wcześniej, że banki prowadzące duże operacje w Londynie przechodzą od sporządzania planów awaryjnych do bardziej konkretnych działań w reakcji na zapowiedziane przez brytyjską premier Theresę May wyjście Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE, co odizolowałoby londyńskie City od wielu jego klientów.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE banki mające siedziby w Londynie będą musiały mieć samodzielne banki córki z siedzibą w którymś z 27 krajów Wspólnoty, by nadal oferować usługi finansowe na terenie UE.

Brexit szansą również dla Polski? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zadrug_slave
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
chehłacz
po tej wypowiedzi Niemców, bankierzy z City rozważają opcję zarejestrowania swoich filii w Polsce jako spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych :)
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane