• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Żyją w skrajnej biedzie, bo płacą za opiekę zdrowotną. Bank Światowy ostrzega

Żyją w skrajnej biedzie, bo płacą za opiekę zdrowotną. Bank Światowy ostrzega
Foto: Shutterstock Foto: Raport sugeruje, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest celem osiągalnym; wykazuje też, że poczyniono postępy w tym kierunku

Co najmniej 400 mln ludzi na całym świecie nie ma dostępu do tak podstawowych świadczeń medycznych, jak opieka nad kobietą w ciąży, szczepienia dzieci, leczenie gruźlicy, a nawet do wody pitnej - wynika z piątkowego raportu WHO i Banku Światowego. Dokument wskazuje, że 6 procent mieszkańców badanych krajów żyje w skrajnym ubóstwie i dysponuje dziennie jedynie kwotą 1,25 dolara, gdyż opłacają oni koszty opieki zdrowotnej.

"Ten raport to dzwonek alarmowy. Wynika z niego, że daleko jest do powszechnej opieki medycznej" - napisał w komunikacie Tim Evans, dyrektor departamentu zdrowia i ludności Banku Światowego, odnosząc się do raportu zatytułowanego "Powszechne ubezpieczenia zdrowotne".

"Musimy poszerzyć dostęp do opieki i chronić najbiedniejszych z uwagi na wydatki na ochronę zdrowia, które powodują dotkliwe dla nich trudności finansowe" - dodał.

Skrajne ubóstwo

Według Banku Światowego raport ten, pierwszy oceniający usługi zdrowotne w 37 krajach w latach 2002-2012, wykazuje, że 6 procent mieszkańców badanych krajów żyje w skrajnym ubóstwie i dysponuje dziennie jedynie kwotą 1,25 dolara, gdyż opłacają oni koszty opieki zdrowotnej.

"Tak wysoki wskaźnik pauperyzacji osłabia nasz cel, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa" - napisał Kaushik Basu, główny ekonomista Banku Światowego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Bank Światowy zalecają, aby kraje realizowały cel, jakim jest powszechny dostęp do opieki zdrowotnej dla co najmniej 80 procent populacji; ponadto "każdy powinien być wolny od konieczności płacenia na służbę zdrowia znacznych sum, które doprowadzają do jego ubóstwa".

Raport sugeruje, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest celem osiągalnym; wykazuje też, że poczyniono postępy w tym kierunku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane