• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Francja

HSBC zadarł z Francją. Bank może stracić 5 mld euro

HSBC zadarł z Francją. Bank może stracić 5 mld euro
Foto: hsbc.com Foto: Bank HSBC straci 5 mld euro?

Francuska prokuratura zażądała postawienia przed sądem banku HSBC, który miał pomagać swoim klientom unikać płacenia podatków przez konta zakładane w szwajcarskim oddziale.

Śledztwo w sprawie genewskiego oddziału bankowości prywatnej HSBC i jego praktyk ruszyło we Francji w 2009 roku. 

Unikali podatków?

Nieuczciwe zachowania tej instytucji wyszły na jaw w 2008 roku, gdy 26 grudnia Herve Falciani, były analityk działu IT genewskiego oddziału bankowości prywatnej HSBC, dostarczył francuskim władzom podatkowym kilkadziesiąt gigabajtów tajnych informacji zawierających dane francuskich klientów HSBC z lat 2005-2006.

Na tej podstawie francuski wymiar sprawiedliwości sporządził listę ok. 3 tys. nazwisk potencjalnych oszustów podatkowych. Lista ta obejmowała zarówno klientów już rozliczonych z francuskim urzędem podatkowym z tytułu posiadania konta w Szwajcarii, jak i tych, którzy takie konto ukrywali.

Falciani został w grudniu 2014 roku oskarżony przez władze Szwajcarii o szpiegostwo przemysłowe i udostępnianie tajnych informacji władzom obcych państw. Helwecka prokuratura twierdzi, że robił to dla zysku.

Co dalej?

Francuscy prokuratorzy chcą, aby bank odpowiedział na zarzuty prania brudnych pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych i przestępstw. Co ciekawe na listach klientów HSBC znajdują się członkowie elit władzy w Syrii, Egipcie i Chinach, a także ich krewni. Wykryto też powiązania z handlarzami diamentów i broni oraz grupami terrorystycznymi.

Reuters, powołując się na źródło nie związane z prokuraturą, podaje, że obie strony odbyły nieoficjalne rozmowy na temat ugody, ale do porozumienia nie doszło. Francuska gazeta "Le Monde", która podała natomiast, że władze HSBC odrzuciły propozycję ugody, w ramach której szwajcarzy musieliby zapłacić 1,4 mld euro grzywny.

Agencja Reuters pisze też, że HSBC ryzykuje utratę połowy wartości środków zgromadzonych na kontach klientów podejrzanych o oszustwa. "Le Monde" twierdził, że chodzi o kwotę przekraczającą 5 mld euro.

Bank HSBC ma miesiąc na ustosunkowanie się do żądań francuskich organów wymiaru sprawiedliwości.

Międzynarodowa afera

W zeszłym miesiącu BBC News informował, że bank HSBC pomagał swoim zamożnym klientom (w tym 512 klientom związanym z Polską) w uchylaniu się od płacenia podatków od pieniędzy zdeponowanych na kontach w Szwajcarii.

HSBC nie tylko nie zgłaszał, powołując się na tajemnicę bankową, środków, jakie jego klienci lokowali na zagranicznych kontach, ale w niektórych wypadkach wręcz łamał prawo, czynnie pomagając im w ukrywaniu pieniędzy przed urzędami podatkowymi - wskazywał portal BBC News.

HSBC przyznał się do błędów i oświadczył, że zamknął konta kontrowersyjnych klientów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane