• rozwiń

Iran liczy na szybki wzrost. Po zniesieniu sankcji

Iran liczy na szybki wzrost. Po zniesieniu sankcji

Przewidywany wzrost PKB w Iranie w 2016 roku, po zniesieniu sankcji gospodarczych, wyniesie 5 proc. - ogłosił w niedzielę Bank Centralny Iranu.

- Irańska gospodarka przeżyła spowolnienie w 2015 roku, jednak prognozy - tak krajowe, jak i zagraniczne - wskazują na to, że rok 2016 będzie rokiem wzrostu, który przekroczy 5 proc. PKB - oświadczył gubernator tego banku Valiola Seif.

Po sankcjach

Dwoma głównymi czynnikami wzrostu - jak wynika z przewidywań banku - będzie wzrost eksportu paliw płynnych po zniesieniu sankcji wobec Iranu, jak również spodziewany w najbliższych miesiącach napływ inwestycji zagranicznych.

Według prognoz ogłoszonych w lutym przez prezydenta Hasana Rowhaniego Iran będzie dążył w ciągu następnych lat do wyjścia z recesji i osiągnięcia wzrostu gospodarczego rzędu 8 proc., aby stawić czoła wysokiemu bezrobociu i inflacji, które stanowią dziś największy problem kraju.

Liberalna polityka gospodarcza Rowhaniego, który objął urząd głowy państwa w 2013 roku, przyczyniła się do zmniejszenia inflacji z 40 proc. do planowanych na bieżący rok 13,5 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane