• rozwiń
    • WIG20 2200.95 +0.54%
    • WIG30 2501.93 +0.53%
    • WIG 58144.64 +0.45%
    • sWIG80 11589.85 +0.23%
    • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Centralny bank Wielkiej Brytanii przygotowuje się na "Brexit". "To nie powinno dziwić"

Bank Anglii przygotuje ocenę konsekwencji "Brexitu" Odtwórz: Bank Anglii przygotuje ocenę konsekwencji "Brexitu"
Foto: Shuerstock | Video: TVN24 BiS Foto: Bank Anglii (BoE) planuje przygotować ocenę konsekwencji ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię | Video: Bank Anglii przygotuje ocenę konsekwencji "Brexitu"

Bank Anglii (BoE) planuje przygotować ocenę konsekwencji ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - informuje Reuters. O sprawie jako pierwszy poinformował "The Guardian", który przez pomyłkę dostał taką wiadomość od jednego z pracowników banku. Bank planował utrzymać tę informację w tajemnicy.

BoE wczoraj późnym wieczorem potwierdził doniesienia brytyjskiego dziennika.

Referendum

W treści wiadomości, którą otrzymał "The Guardian" podkreślano konieczność utrzymania w tajemnicy planowanych prac, zarówno przed pracownikami Banku Anglii, jak i przed dziennikarzami.

Wraz ze zdecydowanym zwycięstwem konserwatystów w majowych wyborach do Izby Gmin, powróciła kwestia referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które premier David Cameron zapowiedział już dwa lata temu.

Jak informuje Reuters, tak jak podczas zeszłorocznego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, BoE pragnie jednak uniknąć oskarżeń, że wkracza do debaty politycznej.

- Nie powinno dziwić, że bank podejmuje takie prace - poinformował BoE w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Jak czytamy dalej, "jest szereg ekonomicznych i gospodarczych kwestii, które powstają w kontekście renegocjacji (unijnego traktatu - red.) i referendum".

Brexit?

Wielu brytyjskich biznesmenów jest zaniepokojonych możliwością utraty dostępu do ich głównych rynków eksportowych. Wyrażają także obawy o wpływ ewentualnego wyjścia z UE na brytyjski sektor usług finansowych - informuje Reuters.

Tymczasem 19 maja Deutsche Bank stworzył "grupę roboczą", która opracowuje różne scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Bank rozważa przeniesienie części jego brytyjskich oddziałów do Niemiec.

Bank Anglii poinformował, że o swojej ocenie poinformuje "w odpowiednim czasie". Stosuje tym samym podobne podejście jak w przypadku szkockiego referendum.

- Mimo niefortunnego przedostania się do opinii publicznej informacji w takiej formie o planowanych pracach, Bank Anglii będzie utrzymywał twarde podejście - informuje BoE w oświadczeniu.

"The Guardian" poinformował, że e-mail został napisany przez prywatnego sekretarza Jona Cunliffe'a, zastępcę naczelnika odpowiedzialnego za rozpatrywanie potencjalnych zagrożeń dla gospodarki z sektora bankowości i usług finansowych. Wiadomość omyłkowo wysłał zaś pracownik biura prasowego Banku Anglii.

BoE jest centralnym bankiem Wielkiej Brytanii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane