• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Amerykański sen przerwany. Maleją szanse młodych na awans społeczny

Amerykański sen przerwany. Maleją szanse młodych na awans społeczny
Foto: Shutterstock Foto: Połowa Amerykanów urodzonych w 1984 roku zarobiła więcej w wieku 30 lat niż ich rodzice, gdy byli w tym samym wieku, podczas gdy w 1940 roku odsetek ten wynosił 92 proc.

Prawdopodobieństwo, że młodzi dorośli Amerykanie będą zarabiać więcej niż ich rodzice, gwałtownie spadło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat - wynika z badań ekonomistów z uniwersytetu Stanforda.

Połowa Amerykanów urodzonych w 1984 roku zarobiła więcej w wieku 30 lat niż ich rodzice, gdy byli w tym samym wieku - wynika z badań opublikowanych w zeszłym tygodniu przez prof. Raję Chetty'ego i pięciu innych naukowców. W 1940 roku odsetek ten wynosił 92 proc.

Różnice zamożności

Podsyca to obawy, że amerykański sen o stałym awansie społecznym niknie pośród coraz większych różnic poziomu zamożności - podała agencja AP.

Badacze znaleźli dwie przyczyny takiego spadku: zwiększyła się nierówność w dochodach, tak że nawet w sytuacji, gdy gospodarka wzrosła, mniej Amerykanów otrzymało na tyle więcej podwyżek, żeby prześcignąć w zarobkach swoich rodziców. Równocześnie średni roczny wzrost gospodarczy spowolnił od 1980 roku w porównaniu z pierwszymi 35 latami po drugiej wojnie światowej.

Ożywienie "amerykańskiego snu" o wysokim wskaźniku awansu będzie wymagać "wzrostu gospodarczego, który jest rozłożony bardziej równomiernie w całej dystrybucji dochodów" - napisali autorzy badania.

Powolny wzrost

Obawy o stan i możliwości ekonomiczne stworzyły tło dla kampanii wyborczej w 2016 roku - przypomina AP. Wielu wyborców obawiało się, że ich dzieci nie radzą sobie tak dobrze jak oni. Z drugiej strony, wielu młodszych wyborców obawia się, że nie będzie im się wiodło tak dobrze, jak ich rodzicom, w dużej mierze ze względu na powolny wzrost dochodów oraz wyższe koszty mieszkania, opieki zdrowotnej i długu studenckiego.

Badanie opublikowano tuż po odrębnych badaniach ogłoszonych w tym tygodniu przez Thomasa Piketty'ego ze Szkoły Ekonomicznej w Paryżu i jego dwóch kolegów, którzy udokumentowali pogarszanie się nierówności dochodów od 1980 roku. Badanie to wykazało, że Amerykanie plasujący się w dolnej połowie skali dochodów przeżywali ich stagnację od 1980 roku.

Po uwzględnieniu inflacji osoby z dolnej połowy skali dochodów zarabiały ok. 16 tys. dolarów w 1980 r. i teraz zarabiają mniej więcej tyle samo - wynika z badań.

 

Jak wyglądają średnie miesięczne zarobki w Europie? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane