• rozwiń

Temat: Praca

Wysyłasz e-mail w drodze do biura? "Ten czas powinien być wliczony do dnia pracy"

Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym Odtwórz: Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym
Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym "Źródło: TVN24 BiS"

Osoby dojeżdżające do pracy tak często wykorzystują czas podróży do wykonywania zadań służbowych, że powinien być on wliczony do dnia pracy - uważają naukowcy z University of the West of England.

Szeroki dostęp do internetu bezprzewodowego m.in. poprzez wi-fi w pociągach oraz powszechne korzystanie ze smartfonów wydłuża dzień pracy - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z University of the West of England.

Już w pociągu

W badaniu przeanalizowano zachowania 5 tysięcy pasażerów podróżujących do Londynu pociągami, w których internet dostępny jest dzięki wi-fi. Jego wyniki pokazują, że 54 proc. osób dojeżdżających do pracy wysyła e-maile lub sprawdza służbową skrzynkę pocztową będąc już w pociągu, a nie dopiero po wejściu do biura.

Naukowcy zauważyli, że wielu pasażerów odpisuje na służbowe e-maile przed pracą lub już z niej wracając - w ten sposób chcąc nadrobić zaległości. Oznacza to, że dostęp do internetu w środku podróży wydłuża czas pracy pracowników, bo często korzystają oni z laptopów, czy służbowych telefonów komórkowych.

Zatarcie granic

Wprawdzie niektórzy badani chwalili sobie to, że mogą wysłać e-maila jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem pracy, ale naukowcy nie mają wątpliwości, że takie zachowania nie są korzystne. Zaburzają bowiem równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

- Smartfony i mobilny dostęp do internetu zacierają granice między pracą a czasem wolnym - uważa dr Juliet Jain, jedna z autorek badania i dodaje, że należy zastanowić się nad tym, czy nie wliczać tego czasu do czasu pracy. Podkreśliła też, że nowe technologie ułatwiające komunikację i skracającą czas pracy paradoksalnie sprawiają, że pracujemy jeszcze dłużej.

Niższa wydajność

- Jednak wliczanie czasu z podróży do pracy poświęconego na pracę do czasu dnia pracy będzie oznaczało większą kontrolę pracodawców nad pracownikami. Będą oni chcieli wiedzieć, czy dojeżdżający efektywnie wykorzystali ten czas - dodała.

Jamie Kerr z Institute of Directors uważa, że wyznaczanie jasnych granic w czasach nowych technologii jest niezwykle trudne. Jednak jego zdaniem jest to konieczne, bo przebywanie w pracy cały czas odbija się na wydajności. - Rosnąca elastyczność może wpłynąć na poziom stresu i obniżyć produktywność - twierdzi Kerr.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane