• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Azjaci zwierają szyki przeciwko Amerykanom. Walczą z Uberem

Azjaci zwierają szyki przeciwko Amerykanom. Walczą z Uberem

Didi Kuaidi, najbardziej popularna chińska aplikacja do kojarzenia kierowców i pasażerów, poinformowała w poniedziałek, że zainwestowała w swój hinduski odpowiednik OlaCabs. Reuters zwraca uwagę, że to początek tworzenia sojuszu w walce z amerykańskim Uberem, który kilka dni temu poinformował o planowanej ekspansji w Państwie Środka.

Didi dołączyła do innych inwestorów Ola, w tym SoftBanku, Falcon Edge, singapurskiego funduszu GIC oraz Tiger Global Management. Rzecznik Didi nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie o wielkość inwestycji.

Jest o co walczyć

SoftBank wspiera większość firm rywalizujących na rynku z Uberem w Azji i Stanach Zjednoczonych. Ten japoński koncern telekomunikacyjny ma już udziały w Didi, Ola i GrabTaxi.

Didi zainwestowała także w Lyft, amerykańskiego konkurenta Ubera.

Ola kontroluje 80 proc. taksówkowego biznesu w Indiach. Każdego dnia kierowcy tej firmy wykonują 750 tys. przejazdów dziennie. W ub. miesiącu Uber poinformował, że jego plany zakładają w Indiach średnio ponad milion przejazdów dziennie w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy.

Uber i Didi toczą intensywną walkę o udział w chińskim rynku, co kosztuje obie firmy setki milionów dolarów. We wrześniu Uber poinformował, że chce rozszerzyć działalność na ponad 100 chińskich miast w ciągu najbliższego roku. Wcześniej w lipcu ogłosił, że zainwestuje w Indiach 1 mld dol.

Kontrowersje

Aplikacja Uber budzi kontrowersje w wielu krajach. Przeciwko usłudze protestują tradycyjne przedsiębiorstwa taksówkowe, powołując się na wymogi formalne, jakie obowiązują kierowców zawodowo przewożących pasażerów. Kilka dni temu także taksówkarze w Warszawie demonstrowali przeciwko takiej formie dostarczania usług przewozowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane