• rozwiń

Imponująca kwota na cele charytatywne. Miliarder posłuchał apelu

Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym Odtwórz: Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym "Źródło: TVN24 BiS"

Drugi najbogatszy człowiek w Indiach Azim Premji przekazał 7,5 miliarda dolarów (w przeliczeniu to 28,5 miliarda złotych) na cele charytatywne. Jak zauważa CNN, to najprawdopodobniej największa darowizna w historii kraju.

Prezes technologicznej firmy Wipro Azim Premji przekazał swojej fundacji charytatywnej udziały o wartości blisko 530 miliardów rupii (7,5 mld dolarów). To nie pierwsza darowizna miliardera. Jak podaje CNN, licząc z najnowszym wsparciem, do tej pory szef giganta ofiarował Azim Premji Fundation w sumie 21 mld dolarów.

Według Bloomberg Billionaires Index, fortuna Azima Premjia wynosi obecnie ponad 18 mld dolarów (52 miejsce na liście najbogatszych na świecie).

Apel

Jak zauważa CNN, miliarder był pierwszym biznesmenem z Indii, który przyłączył się do filantropijnej kampanii Giving Pledge. To zainicjowana przez Warren Buffetta oraz Billa i Melindę Gates akcja, która ma zachęcać bogaczy na całym świecie do przeznaczenia znacznej części swojego majątku na cele charytatywne.

Z India Philanthropy Report wynika, że osoby prywatnie w Indiach przekazują na cele charytatywne corocznie około 430 miliardów rupii (6,2 miliarda dolarów).

Firma Wipro została założona przez ojca Premji w 1945 roku. Kilkadziesiąt lat później stała się jedną z największych indyjskich informatycznych korporacji, która zatrudnia 160 tysięcy pracowników na całym świecie.

Fundacja Azima Premjia koncentruje się na wspieraniu edukacji i prowadzi uniwersytet w Bangalore. Najnowsza darowizna ma pomóc w otwarciu kolejnej uczelni.

Darowizny od miliarderów

We wrześniu informowaliśmy, że najbogatszy człowiek świata, szef Amazona Jeff Bezos uruchomi dysponujący dwoma miliardami dolarów fundusz Day One. Inicjatywa ma pomagać osobom bezdomnym. W ramach funduszu ma powstać też sieć przedszkoli dla dzieci z ubogich rodzin.

W połowie 2018 roku około 3,4 miliarda dolarów przekazał na cele charytatywne legendarny inwestor Warren Buffett. Darowizna została przekazana w formie akcji holdingu Berkshire Hathaway.

Największa część darowizny Buffetta trafiła do fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane