• rozwiń

Autystyczny haker nie zostanie wydany USA. Miał się włamać do rządowych sieci

Jak się bronić przed atakami hakerów? Odtwórz: Jak się bronić przed atakami hakerów?
Jak się bronić przed atakami hakerów? "Źródło: tvn24"

Autystyczny Brytyjczyk Lauri Love, oskarżony w USA o hakerskie włamania do sieci komputerowych amerykańskich agencji rządowych, nie zostanie wydany Stanom Zjednoczonym - zdecydował w poniedziałek sąd w Londynie.

Wysoki Trybunał (High Court) przyjął jego odwołanie od orzeczenia sądu niższej instancji i wykluczył ekstradycję.

32-letni Love, który cierpi na zespół Aspergera i depresję, jest oskarżony o udział w serii hakerskich włamań w USA w latach 2012-2013 m.in. do sieci FBI, Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), Korpusu Saperów Armii USA, NASA oraz Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Sprawcy mieli kraść poufne dane i zakłócać działanie systemów.

Groził samobójstwem

Reuters odnotowuje, że gdyby Love został w USA uznany za winnego, groziłaby mu tam kara dożywotniego więzienia. Brytyjczyk twierdził, że taka kara popchnęłaby go do samobójstwa.

Sąd w Londynie zgodził się w 2016 roku na jego ekstradycję, mimo dotyczących jego zdrowia psychicznego ostrzeżeń rodziny i prawników. Składając apelację, obrońcy Love'a argumentowali, że jego deportacja byłaby "niesprawiedliwa i opresywna".

W poniedziałek sympatycy Love'a wiwatowali, kiedy sędzia Ian Burnett ogłosił, że do ekstradycji nie dojdzie.

Według władz USA Love był powiązany z międzynarodową grupą hakerów Anonymous, a swymi działaniami wyrządził szkody idące w miliony dolarów.

Obrońcy Love'a argumentowali, że powinien on odpowiadać przed sądem brytyjskim. Wskazywali, że nowe przepisy ułatwiają brytyjskim sądom rozpatrywanie spraw, związanych z przestępstwami popełnionymi w W. Brytanii, ale dotyczącymi innych krajów.

Odrzucając ekstradycję Wysoki Trybunał uznał, że Love może odpowiadać przed sądem brytyjskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane