• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Autobusy w Londynie napędza kawa

Kawa w hipsterskim wydaniu Odtwórz: Kawa w hipsterskim wydaniu
Kawa w hipsterskim wydaniu

Niektóre z londyńskich autobusów są od poniedziałku napędzane... fusami po kawie. Biopaliwo powstaje poprzez zmieszanie oleju pochodzącego z odpadów kawowych z olejem napędowym.

Za produkcję oleju kawowego odpowiedzialna jest firma bio-bean, która wyprodukowała już wystarczającą ilość oleju do zasilania jednego autobusu przez jeden rok. Firma wytwarza go, wykorzystując fusy po kawie z kawiarni i oraz z fabryk kawy rozpuszczalnej.

Nie tylko kawa

Transport for London, jednostka odpowiedzialna za komunikację publiczną w stolicy Wielkiej Brytanii, coraz częściej korzysta z biopaliw, aby ograniczyć emisję spalin.

Biopaliwo wyprodukowane z wykorzystaniem oleju spożywczego i łoju z przetwórstwa mięsnego stosowane jest już w wielu z 9,5 tys. autobusów jeżdżących po ulicach metropolii.

Autobusy mogą być zasilane biopaliwem bez potrzeby modyfikacji.

Według bio-bean, londyńczycy produkują 200 tys. ton odpadów kawowych rocznie. Firma uważa, że wystarczy nieco ponad 2,33 miliona filiżanek kawy do wytworzenia wystarczającej ilości biopaliwa, aby napędzać jeden autobus przez jeden rok.

Do tej pory wyprodukowano sześć tysięcy litrów oleju kawowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane