• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Szpiegował kobiety w policyjnej bazie danych. Usłyszał wyrok

Jak walczyć ze stalkingiem? Odtwórz: Jak walczyć ze stalkingiem?
Jak walczyć ze stalkingiem? "Źródło: tvn24"

Były policjant z Australii usłyszał wyrok sześciu miesięcy więzienia za inwigilowanie kilkudziesięciu kobiet, które poznał na portalach randkowych. Mężczyzna wykorzystywał do tego celu policyjną bazę danych.

48-letni Adrian Trevor Moore przez 28 lat pracował w policji w stanie Australia Zachodnia. W 2011 roku został nawet nominowany do tytułu Oficera Roku.

Wiele zarzutów

Jak donosi ABC News, od 2006 roku Moore korzystał z policyjnej bazy danych, aby sprawdzać informacje dotyczące 92 kobiet, z którymi spotykał się bądź kontaktował za pośrednictwem serwisów randkowych.

Mężczyźnie, który przyznał się do winy, postawiono w sumie 180 zarzutów związanym z niewłaściwym wykorzystaniem bazy danych.

Obrońca Moore'a Mark Andrews przekonywał, że jego klient był motywowany "ciekawością" i próbował określić "odpowiedniość" kobiet, z którymi się spotykał. - W głupi sposób postanowił poddać je szerokiej analizie - dodał.

Z kolei prokurator Tom Pontre argumentował w sądzie, że przestępstwo, którego przez 12 lat dopuszczał się Moore, było "rażącym naruszeniem zaufania".

Z tym stwierdzeniem zgodził się sędzia, który skazał byłego już policjanta na sześć miesięcy więzienia. - Jeżeli ludzie nie mogą ufać urzędnikom publicznym, to nie mogą ufać całemu systemowi - tłumaczył.

Nie tylko Australia

Portal Gizmodo przypomina, że przypadki nadużywania przez policjantów baz danych do pozyskiwania informacji o kobietach, były przedmiotem śledztwa także w Stanach Zjednoczonych. W skrajnych przypadkach bazy danych służyły też do prześladowań i szantażu.

Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone w 2016 roku przez Associated Press wykazało, że funkcjonariusze organów ścigania w USA nadużywają dostępu do baz danych w celu uzyskania informacji na temat partnerów, dziennikarzy i innych osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane