• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Miliony banknotów wydrukowanych z błędem

Premier: nie opłaca się nam dziś przyjąć waluty euro Odtwórz: Premier: nie opłaca się nam dziś przyjąć waluty euro
Premier: nie opłaca się nam dziś przyjąć waluty euro "Źródło: tvn24"

W Australii do obiegu trafiło około 46 milionów banknotów z literówką. W czwartek do błędu przyznał się tamtejszy bank centralny.

Banknoty o nominale 50 dolarów zostały wprowadzone do obiegu przez Bank Rezerw Australii (RBA) w październiku ubiegłego roku. Zastosowano w nich nowe zabezpieczenia, które mają chronić banknoty przed fałszowaniem.

Jak wskazuje AP, australijskie pieniądze należą do jednych z najtrudniejszych do podrobienia na świecie dzięki znacznej liczbie szczegółów.

Banknoty z literówką

Na banknocie 50 dolarów australijskich przedstawiona jest pierwsza kobieta wybrana do australijskiego parlamentu Edith Cowan

Przy jej wizerunku pojawił się fragment pierwszej przemowy w parlamencie, który został wydrukowany niezwykle małą czcionką. Na tyle małą, że przez kilka miesięcy nikt nie dostrzegł literówki.

Chodzi o słowo "odpowiedzialność", z angielskiego "responsibility", które na banknocie zapisano jako "responsibilty". W słowie brakuje zatem litery "i".

Bank Rezerw Australii w czwartek przyznał się do błędu. Rzecznik RBA podkreślił, że bank centralny "zdaje sobie sprawę" z literówki i poprawi ją przy okazji następnego wydruku. Problem jednak w tym, że zostało już wydrukowanych 46 milionów banknotów z literówką.

Wszyscy ci, którzy mają w swoich portfelach banknoty z błędem, nie muszą się jednak obawiać. Nadal można nimi płacić w sklepie. BBC wskazało, że banknot o wartości 50 dolarów jest najczęściej wypłacanym nominałem w tamtejszych bankomatach.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane