• rozwiń

Szykuje się kolejny spór z Brukselą. Stawką miliardy złotych w budżecie

Szykuje się kolejny spór z Brukselą. Stawką miliardy złotych w budżecie
Foto: Shutterstock Foto: Komisja Europejska zajmie się zmianami wprowadzonymi w trakcie aukcji LTE

Komisja Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce w związku z organizacją aukcji na częstotliwości superszybkiego internetu LTE - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych. Rozpoczęta w lutym, a zakończona w październiku 2015 r. aukcja przyniosła ponad 9 mld zł wpływów do budżetu w tym roku.

Aukcja na częstotliwości LTE (800 MHz), dzięki której w Polsce ma powstać sieć szybkiego internetu mobilnego, była prowadzona w końcówce rządów PO przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, którego prezesem była wtedy Magdalena Gaj.

Aukcja LTE

Przeprowadzenie aukcji wzbudzało duże kontrowersje. Operatorzy zarzucali jej wadliwe przygotowanie i przebieg, co - jak przekonywali - doprowadziło do wysokich cen pasma 800 MHz, stanowiących dla nich poważne obciążenie.Protesty wzbudziła m.in. ingerencja poprzedniego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, który poprzez nowelizację rozporządzenia, na podstawie którego aukcja się odbyła, skrócił licytację. Miało to zapobiec zbytniemu przeciąganiu się aukcji.

Według niektórych operatorów stanowiło to bezprawną zmianę zasad w trakcie aukcji, ponieważ nowela de facto zmieniła ją w przetarg.

"Uważamy, że decyzje w sprawach kluczowych dla państwa polskiego i dotyczących polskich aktywów narodowych, jakimi są częstotliwości telekomunikacyjne, nie powinny być podejmowane w atmosferze niepewności i chaosu prawnego, a przede wszystkim nie powinny być podporządkowane kalendarzowi wyborczemu" - można było przeczytać we wspólnym oświadczeniu P4 (właściciela sieci Play) i Polkomtela.

Wprowadzenie takiego rozwiązania oprotestowało kilku uczestników aukcji - m.in. T-Mobile Polska, Polkomtel (operator sieci Plus) oraz P4 (operator sieci Play). Dodatkowo T-Mobile i Polkomtel chciały w ogóle unieważnienia aukcji.

Ostatecznie, po 116 dniach licytacji, aukcja została rozstrzygnięta w październiku 2015 r.

Decyzja UKE

Już po zakończeniu aukcji obecna minister cyfryzacji Anna Streżyńska informowała, że aukcja został przeprowadzona nieprawidłowo. Z kolei Gaj w rozmowie z PAP przyznała, że aukcja to "sukces zrodzony w bólach".T-Mobile jeszcze w 2013 r. wysłał skargę do Komisji Europejskiej w sprawie ugody, jaką Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło z udziałowcami firmy telekomunikacyjnej Sferia.

Zgodnie z tą ugodą, zawartą jeszcze przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego (PO), powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem Sferia otrzymała w ramach rekompensaty, za wcześniejsze błędne decyzje urzędników, częstotliwości z pasma LTE 800 MHz. W wyniku tej decyzji firma ta nie musiała stawać do aukcji na częstotliwości LTE.

Do licytacji przystąpiła jednak firma NetNet, spółka Hieronima Ruty - współpracownika Solorza-Żaka. NetNet licytowała najwyżej, ale po wygranej aukcji zrezygnowała z rezerwacji. Za swój blok 5 MHz z zakresu 800 MHz (E) miała wpłacić do budżetu państwa 2,05 mld zł. Ostatecznie blok ten UKE przyznał T-Mobile, którego oferta - 2,02 mld zł - była druga na liście.

Skarga do Komisji


T-Mobile skarżył się do KE, że Polska przyznała Sferii cenne częstotliwości w trybie innym niż przewiduje prawo, czyli aukcji czy przetargu.

Zdaniem rozmówców PAP z Komisji Europejskiej zastrzeżenia Brukseli dotyczą zarówno organizacji aukcji, jak i przyznania Sferii pasma częstotliwości 800 MHz wcześniej niż innym uczestnikom rynku.

W czwartek Komisja ma wystosować do polskich władz wezwanie do usunięcia uchybienia, które jest pierwszym etapem w sporze o naruszenie prawa UE między państwem członkowskim a KE. Polska dostanie kilka tygodni na to, by odpowiedzieć na zastrzeżenia. Jeśli KE nie będzie z nich zadowolona, przejdzie do kolejnego etapu procedury. Na końcu może skierować sprawę do sądu UE z wnioskiem o finansowe ukaranie państwa członkowskiego.

Biuro prasowe Urzędu Komunikacji Elektronicznej o odpowiedzi na przesłane przez PAP pytania dot. postępowania KE poinformowało, że "Urząd odniesie się do informacji w tej sprawie" w czwartek. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji podało: "Nie znamy stanowiska KE (...). Trudno się więc do niego w jakikolwiek sposób odnosić. Ustosunkujemy się, gdy zostanie konkretnie i oficjalnie sformułowane, i będziemy się z nim mogli zapoznać".

 

Zobacz, Bruksela postawi Polsce ultimatum? „Macie dwa albo trzy lata, żeby wejść do strefy euro”:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (16)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gangrena_polityczna
Każdy spór to szansa na oderwanie się od tej unijnej tyranii a to Polaków łączy !
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
polityków trzeba wsadzać do więzienia za decyzje polityczne ponieważ inaczej nic się nie zmieni, będą zawsze czuli się bezkarnie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Hz101
UKE to instytucja-cud = sprzedają coś co istnieje w naturze - częstotliwość, koszty z tego tytułu to absolutny zysk, zero wkładu, zero kosztów uzyskania przychodu, niesamowite źródło gotówki...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Niemcy i Francuzi walczą o interesy swoich sieci (T-Mobile i Orange), które wyłożyły najwięcej kasy na aukcji. Ale jednak fakt jest faktem, że poprzedni rząd dał ciała po całości z tą aukcją i powinien ktoś za to odpowiedzieć personalnie i płacić za to z własnej kieszeni. A skończy się jak zawsze, czyli zapłaci podatnik.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaczdonald
a o co walczą Polacy? O upokorzenie kobiet? Rozwalenie demokracji i deptanie prawa? Czy o co dokładnie?
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lysander
116 dni licytacji i nadal za mało? TO ile oni chcą mieć czasu na złożenie ofert i ile czasu operatorzy przy kolacjach chcą ustalać pomiędzy sobą, kto ma "spuścić majtki", a kto tym razem majtek nie spuścić i nie wygrać "licytacji". 116 dni to chyba aż nadto.
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
euro_kolchoznik
Jak jak kocham "mój" kraj. Parę dni temu pojawiła się informacja o tym że stajemy się płatnikiem brutto do niuni ewropejskiej. Teraz okazuje się że za sprawą ignoranckich jełopów będziemy tracić kolejne miliardy. Ech....
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
racjonalista w
Jesteś inteligentnym i oczytanym człowiekiem ? Jeżeli tak, to po co powtarzasz bzdury: "Parę dni temu pojawiła się informacja o tym że stajemy się płatnikiem brutto do niuni ewropejskiej"
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane