• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ogromna aukcja dzieł sztuki z kolekcji Rockefellera. Zyski trafią na cele dobroczynne

Hyperlapse to superstabilny obraz Odtwórz: Hyperlapse to superstabilny obraz
Hyperlapse to superstabilny obraz "Źródło: Instagram"

Kolekcja dzieł sztuki należących do zmarłego w marcu miliardera, bankiera i filantropa Davida Rockefellera zostanie sprzedana na aukcji w przyszłym roku - poinformował w środę dom aukcyjny Christie's.

Do kolekcji Rockefellera oprócz obrazów impresjonistów, postimpresjonistów i malarzy amerykańskich, należą także angielskie i europejskie dzieła sztuki meblarskiej, sztuki azjatyckiej, ceramiki europejskiej i chińskiej porcelany oraz srebra i amerykańskie dzieła sztuki dekoracyjnej. Kolekcjonerką była również jego wcześniej zmarła żona, Peggy Rockefeller.Miliarder, były szef holdingu Chase Manhattan Corp, był patriarchą jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich rodów; wiele dzieł z kolekcji przechodziło z pokolenia na pokolenie.

Około 2 tys. należących do niego przedmiotów trafi na serię aukcji wiosną przyszłego roku, a zyski zostaną przeznaczone na cele dobroczynne zgodnie z życzeniem zmarłego, aby zasiliły działalność kulturalną, edukacyjną, medyczną i ochronę środowiska.

Wśród beneficjentów znajdą się Uniwersytet Harvarda, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA), Rada ds. Stosunków Międzynarodowych oraz American Farmland Trust, Maine Coast Heritage Trust, a także Mount Desert Land and Garden Preserve - fundacja założona w 1971 roku zajmująca się ochroną krajobrazu na największej wyspie u wybrzeży Maine - Mount Desert Island.

Przez lata Rockefeller był przewodniczącym Uniwersytetu Rockefellera (założonego w 1901 roku jako Instytut Badań Medycznych Rockefellera), Rady ds. Stosunków Międzynarodowych (CFR), MoMA i Americas Society/Council of the Americas.

Najwybitniejsze dzieła przed aukcjami wcześniej będą pokazywane publicznie w Europie, Azji i USA; ich licytacje odbędą się w głównej siedzibie domu Christie's w Rockefeller Center, kompleksie 19 budynków komercyjnych między 48. a 51. ulicą w centralnej części Manhattanu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane