• rozwiń

Atomowa strategia Rosji i spotkanie ministrów obrony NATO. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Atomowa strategia Rosji i spotkanie ministrów obrony NATO Odtwórz: Atomowa strategia Rosji i spotkanie ministrów obrony NATO
Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY | Video: TVN24 BiS Foto: Dzisiaj odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO, na którym nie zabraknie tematu zaostrzającej się sytuacji we wschodniej części Ukrainy | Video: Atomowa strategia Rosji i spotkanie ministrów obrony NATO

Zaostrza się sytuacja we wschodniej części Ukrainy, wczoraj doszło do ostrzału szpitala w Doniecku. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony państw NATO, na którym doprecyzowane zostaną ustalenia ws. tzw. szpicy, której pomysł utworzenia padł na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 roku. Tematem rozmów ma być też analiza rosyjskiej strategii nuklearnej. W NATO rośnie obawa o atomową strategię Rosji. O tym w TVN24 Biznes i Świat.

W Sojuszu przygotowano analizę rosyjskiej strategii nuklearnej, która ma być omówiona przez ministrów obrony państw NATO na czwartkowym spotkaniu w Brukseli.

Franki – kolejne pomysły

Możemy spodziewać się kolejnych pomysłów dla "frankowiczów. Bowiem o godz. 14 w Sali Kolegialnej Ministerstwa Finansów odbędzie się konferencja prasowa ministra finansów Mateusza Szczurka oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adama Jassera.

Temat konferencji: "Działania dotyczące monitorowania postępów w realizacji zobowiązań banków wobec frankowiczów".

Transmisja konferencji na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Od godz. 13:45 gościem naszej anteny będzie Piotr Kuczyński, analityk Xeliona, który pozostanie także po zakończeniu konferencji i skomentuje najnowsze propozycje dla "frankowiczów".

Rosja i broń jądrowa

Według doniesień NATO obawia się, że Rosja obniża próg, w którym możliwe jest użycie broni nuklearnej.

W swojej doktrynie wojennej, której nową wersję przyjęto w grudniu 2014, Rosja zastrzega sobie prawo użycia broni atomowej w odpowiedzi na atak atomowy wroga lub atak konwencjonalny zagrażający istnieniu państwa. W NATO rośnie więc obawa o atomową strategię Rosji i możliwość obniżenia przez rosyjskich wojskowych planistów progu użycia broni jądrowej w razie konfliktu - pisze Reuters powołując się na natowskich dyplomatów.

Spotkanie ministrów obrony NATO

Rozpoczyna się spotkanie ministrów obrony państw NATO, którzy mają podjąć decyzje dotyczące wdrażania uzgodnionego na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 r. Planu Działań na rzecz Gotowości (RAP). Zdecydują m.in. o wielkości i składzie sił tzw. szpicy oraz ustanowieniu jednostek integracyjnych w sześciu krajach, w tym w Polsce. Przyjęcie NATO-wskiego Planu Działań na rzecz Gotowości było odpowiedzią sojuszu na rosyjsk agresję na Ukrainie oraz napięcia w południowym sąsiedztwie. W spotkaniu weźmie udział wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak; konferencja prasowa polskiego ministra o godz. 18.30.

Przed rozpoczęciem spotkania, na godz. 12:30 zapowiedziana jest konferencja szefa NATO, Jensa Stoltenberga. Transmisja w TVN24 Biznes i Świat.

Krwawe walki na Ukrainie

Wizyta w Kijowie sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, który spotka się dzisiaj z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, szefem MSZ Pawłem Klimkinem oraz członkami Rady Najwyższej (parlamentu). Wspólne oświadczenie dla prasy Kerry'ego i Poroszenki o godz. 13 czasu polskiego. Tematem wiodącym spotkania będzie pogarszająca się sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają starcia między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez Rosję. Wczoraj ostrzelano szpital w Doniecku.

O godz. 11:30, gościem "Otwarcia Dnia" w TVN24 Biznes i Świat będzie Marcin Święcicki, doradca Prezydenta do spraw reformy samorządowej na Ukrainie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane