• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ateny chcą wstrzymać prywatyzację Pireusu. Chiny zaniepokojone

Ateny chcą wstrzymać prywatyzację Pireusu. Chiny zaniepokojone
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) Foto: Nowy rząd Grecji zapowiedział, że chce wstrzymać proces prywatyzacji portu w Pireusie

Chińskie ministerstwo handlu wyraziło w czwartek głębokie zaniepokojenie planami greckiego rządu w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji portu w Pireusie. Większościowy pakiet akcji zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company).

- Z artykułów prasowych dowiedzieliśmy się, że nowy grecki rząd ogłosił 28 stycznia zakończenie prywatyzacji portu w Pireusie. To nas bardzo niepokoi - oświadczył rzecznik resortu handlu Shen Danyang.

Jak dodał, chińskie władze liczą na to, że uda im się upomnieć grecki rząd, "by chronił praw i legalnych interesów chińskich firm w Grecji, w tym COSCO".

Zapowiedzi rządu

W środę nowy rząd Aleksis Ciprasa zapowiedział, że chce wstrzymać proces prywatyzacji portu w Pireusie, największego w Grecji, portu w Salonikach, a także państwowych zakładów energetycznych DEI. Port w Pireusie jest centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele.

Po pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas powiedział, że wstrzymanie prywatyzacji jest zgodne z programem wyborczym lewicowo-populistycznej Syrizy, która zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji. Dritsas ogłosił też, iż chińskie inwestycje opiewające na 320 mln euro w porcie kontenerowym Pireus zostaną zawieszone.

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO nabyła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana na odkupienie 67 proc. udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem. Prywatyzację zapoczątkował poprzedni konserwatywny rząd Antonisa Samarasa. Według agencji AFP pierwsza, środowa reakcja chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych na grecką zapowiedź była umiarkowana.

- W 2008 roku grupa COSCO otrzymała koncesję na rozbudowę dwóch głównych terminali kontenerowych w porcie w Pireusie. To wzorcowy przykład współpracy typu win-win między dwoma krajami i uważamy, że oba rządy będą chętne kontynuować współpracę w różnych obszarach, gdyż jest ona korzystna dla obu narodów - powiedziała rzeczniczka chińskiej dyplomacji Hua Chunying.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
jak to Grecy - wycyganić ile się da - a później się wypiąć... tyle co u Greków jest niby autostrad (nieistniejących) za które UE zapłaciła, tyle co maja plantacji oliwek (nawet nie mają tyle powierzchni) a z UE biorą dopłaty itd... to Grecy...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane