• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Sprzeciw Trumpa nic nie dał. Gigantyczna fuzja staje się faktem

Wielka fuzja za niewielkie pieniądze. Opel w rękach Francuzów Odtwórz: Wielka fuzja za niewielkie pieniądze. Opel w rękach Francuzów
Wielka fuzja za niewielkie pieniądze. Opel w rękach Francuzów "Źródło: tvn24bis"

AT&T, drugi największy operator komórkowy w Stanach Zjednoczonych oraz dostawca internetu i telewizji kablowej, zamknął w czwartek wartą 85 miliardów dolarów transakcję przejęcia firmy medialnej Time Warner. Dwa dni wcześniej na fuzję zgodził się sąd federalny w Waszyngtonie.

Transakcji, ogłoszonej po raz pierwszy w październiku 2016 roku sprzeciwiał się prezydent USA Donald Trump, który argumentował, że połączenie obu firm zaszkodziłoby konsumentom. Już w czasie kampanii wyborczej zapowiadał, że nie dopuści do połączenia tych dwóch koncernów.

Zgoda sądu

Operator został pozwany przez Departament Sprawiedliwości, ale we wtorek, po sześciotygodniowym procesie, uzyskał zgodę sędziego Richarda Leona na fuzję. Stwierdził on, że przejęcie jest zgodne z prawem antymonopolowym. Departament Sprawiedliwości ma 60 dni na złożenie odwołania od tej decyzji.

Time Warner to absolutny gigant w branży mediowej. Korporacja jest właścicielem m.in. stacji CNN, HBO, TNT, Cinemax czy Cartoon Network. Należą do niej również wytwórnie Warner Bros., Hanna-Barbera i New Line Cinema oraz takie tytuły prasowe jak "Time", "Fortune" czy "People".

AT&T to telekom, jest też właścicielem DirecTV, największej w Stanach Zjednoczonych sieci satelitarnej. Departament Sprawiedliwości argumentował, że DirecTV i Time Warner w jednych rękach oznaczałoby nieuczciwą konkurencję wobec innych dostawców płatnej telewizji. AT&T przekonywała z kolei, że musi pozyskać Time Warner, aby konkurować z usługami streamingowymi, oferowanymi przez Amazon czy Netflix.

Według agencji Reutera transakcja pomiędzy AT&T i Time Warner jest czwartą co do wielkości akwizycją w sektorze telekomunikacyjnym, medialnym i rozrywkowym oraz 12. największą w historii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane