• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brytyjski gigant farmaceutyczny przeniesie miejsca pracy. Wymienia Polskę

Brytyjski gigant farmaceutyczny przeniesie miejsca pracy. Wymienia Polskę
Foto: Shutterstock Foto: AstraZeneca może przenieść część miejsc pracy do Polski - chodzi konkretnie o departament finansowy

Firma farmaceutyczna AstraZeneca oznajmiła, że w ramach cięcia kosztów przeniesie część swoich finansowych zadań z centrum Alderly Park w Wielkiej Brytanii - informuje „The Guardian”. Obok Kostaryki i Malezji ma na tym skorzystać Polska.

Taka decyzja jest spowodowana poważnym spadkiem w zyskach firmy.

Oddział finansowy firmy AstraZeneca z Alderly Park w Cheshire liczy 280 osób. Wciąż nie wiadomo jednak, ile miejsc pracy zostanie przeniesionych.

Przeprowadzka do Polski

Niektóre miejsca pracy zostaną przeniesione do głównej siedziby firmy w Cambridge, jednak część z  nich powędruje do innych krajów, w których koszty utrzymania kadry są niższe.

Firma AstraZeneca argumentuje, że dąży do poprawy efektywności.

„Część tego globalnego procesu w Wielkiej Brytanii wiąże się z planem przeniesienia pewnych finansowych zadań z Alderly Park albo do naszej siedziby głównej i centrum naukowego w Cambridge, albo do nowo stworzonych centrów regionalnych (na Kostaryce, Kuala Lumpur i Warszawie) w ciągu najbliższych dwóch lat” - podała firma.

Szczegóły znane wkrótce

Ewentualne decyzje dotyczące liczby pracowników staną się jasne zaraz po zakończeniu konsultacji. Pracownicy będą mogli także je skomentować.

„Pracownicy zostali poinformowani o tych zmianach, a z pojedynczymi pracownikami, których te zmiany dotkną, rozpoczną się indywidualne konsultacje” - poinformowała firma.

AstraZeneca przyznała, że przekształcenia są częścią wysiłków na rzecz uzdrowienia finansów. Firma zmaga się z 13-procentowym spadkiem zysków w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku - spadły one do poziomu 4,7 mld dol. (3,9 mld funtów).

Wcześniej w tym roku, firma przyznała, że ma nadzieje na obniżenie rocznych kosztów o ok. 1,1 mld dol. do końca 2017 roku. Służyć ma temu cała seria środków oszczędnościowych.

W tym czasie prezes Pascal Soriot deklarował, że większość redukcji etatów dotknie zatrudnionych spoza Wielkiej Brytanii, a na rodowitych Brytyjczyków miało wpłynąć w stopniu minimalnym.

Walka o przetrwanie

AstraZeneca posiadała ogromne centrum badawczo-rozwojowe w Alderly Park, jednak przeniosła 1 600 miejsc pracy do Cambridge, a w 2013 roku zrezygnowała z pozostałych 700.

Stało się to w rok po tym, gdy firma zlikwidowała 7 300 stanowisk, próbując ciąć koszty.

Bezpieczeństwo kadry firmy AstraZeneca było ważnym tematem dyskusji dwa lata temu, kiedy firma z sukcesem wybroniła się przed przejęciem przez jej amerykańskiego rywala - koncernu farmaceutycznego Pfizer.

Wówczas związki ostrzegały, że jeśli dojdzie do transakcji, Pfizer doprowadzi do redukcji miejsc pracy i zamknie placówki w Wielkie Brytanii.

 

Zobacz: Krzysztof Inglot o sytuacji na rynku pracy po Brexicie (Film z 30.06.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane