• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Politycy dotrzymali słowa. Porozumieli się z wierzycielami

Politycy dotrzymali słowa. Porozumieli się z wierzycielami

Argentyna osiągnęła w poniedziałek wstępne porozumienie z grupą amerykańskich wierzycieli. Jeśli zostanie ono zaaprobowane przez Kongres, argentyńskie władze zapłacą ponad 4,6 mld dol., by uregulować spór z kredytodawcami, który ciągnie się od 2001 roku.

Grupa funduszy hedgingowych, której przewodzi fundusz NML Capital amerykańskiego miliardera Paula Singera, podpisała wstępne porozumienie, które w ramach arbitrażu osiągnął wyznaczony przez sąd negocjator Daniel Pollack. Jeśli układ ten wejdzie w życie, Argentyna będzie znów miała dostęp do międzynarodowych rynków finansowych - pisze "Financial Times".

Wierzyciele zgodzili się odpisać około 25 proc. długu.

Wyborcza obietnica

Osiągnięcie tego porozumienia było jedną z obietnic wyborczych nowego, centroprawicowego rządu prezydenta Mauricio Macriego, który zwyciężył w wyborach 10 grudnia ubiegłego roku. Macri zapowiadał w czasie kampanii reformy wolnorynkowe i uwolnienie argentyńskiej gospodarki, trzeciej pod względem wielkości w Ameryce Łacińskiej, od nadmiernych regulacji.

Jak prognozuje "FT", układ z wierzycielami może poprawić rating Argentyny i doprowadzić do powrotu inwestorów do tego kraju. Przede wszystkim położy kres sytuacji, w której Argentyna nie mogła pozyskiwać pieniędzy z rynków finansowych.

Czas na odsetki

W lipcu 2014 roku, gdy upłynęła dozwolona miesięczna zwłoka w przekazaniu posiadaczom obligacji odsetek należnych im z dniem 30 czerwca, Argentyna znalazła się w stanie technicznej niewypłacalności.

Wypłatę odsetek zablokował wówczas wymiar sprawiedliwości USA na wniosek inwestorów odrzucających konwersję zadłużenia.

Była to kolejna odsłona sporu z wierzycielami, który dotyczył obligacji sprzedanych przez Argentynę w ramach akcji ratunkowej po załamaniu się jej finansów publicznych w 2001 roku.

Przeprowadzono konwersje tego długu w latach 2005 i 2010, ale grupa wierzycieli odmówiła udziału w restrukturyzacji. Fundusze hedgingowe, które nazwano "sępami", prowadziły prawną batalię z Argentyną przez blisko 15 lat - przypomina CNN Money.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane