• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Umarł król, niech żyje król. Co nowy król Arabii Saudyjskiej zrobi ws. ropy?

Zmarł król Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy wzrosły Odtwórz: Zmarł król Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy wzrosły
Foto: PAP | Video: TVN24 BiS Foto: Na zdjęciu nowy król Arabii Saudyjskiej | Video: Zmarł król Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy wzrosły

Nowy król Arabii Saudyjskiej Salman Ben Abd al-Aziz obiecał w piątek w wystąpieniu telewizyjnym, że będzie kontynuował politykę swych poprzedników z dynastii Saudów. Zaapelował przy tym do muzułmanów na całym świecie o solidarność i o jedność państw arabskich.

- Będziemy kontynuować prawidłową politykę, którą Arabia Saudyjska podążała od chwili założenia (królestwa) - powiedział 79-letni król Salman.

Arabia Saudyjska pogrążona w żałobie

Odniósł się też do napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie od miesięcy rosną w siłę dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS). - Arabskie i muzułmańskie narody potrzebują solidarności i jedności - podkreślił nowy monarcha.

Salman objął tron Arabii Saudyjskiej po tym jak ostatniej nocy zmarł dotychczasowy władca, jego starszy brat, liczący sobie około 90 lat Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.

- Jego Wysokość Salman Ben Abd al-Aziz, wszyscy członkowie rodziny królewskiej i cały naród są pogrążeni w żałobie po Strażniku Dwóch Świętych Meczetów (w Mekce i Medynie - PAP), Abd Allahu ibn Abd al-Azizie, który odszedł dokładnie o godz. 1 (godz. 23 w czwartek czasu polskiego) - głosi komunikat odczytany przez telewizyjnego prezentera. Na ekranach telewizorów pojawiło się nagranie wideo przedstawiające wiernych w Mekce.

Jednocześnie przekazano, że nowy monarcha na następcę tronu wyznaczył 71-letniego księcia Mukrina, brata Abd Allaha, którego ten już wcześniej mianował jako drugiego po Salmanie w kolejce do dziedziczenia władzy. Salman zaapelował do tzw. rady wierności - powołanej w 2006 roku w celu usprawnienia sukcesji - o ślubowanie lojalności Mukrinowi.

Nowy monarcha zapobiega spekulacjom

W piątkowym wystąpieniu król Salman poinformował też, że po Mukrinie tron ma objąć dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Muhammad ibn Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud. Monarcha ogłosił też nominację dla swojego syna Muhammada ibn Salmana na stanowisko ministra obrony i szefa królewskiego sądu. To stanowisko piastował do tej pory Salman. Państwowa telewizja podała, że jest to jedyna zmiana w rządzie.

Ogłaszając natychmiast swego następcę, nowy monarcha zapobiegł spekulacjom na temat porządku dziedziczenia w kraju, który jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie - zauważa agencja Reutera.

79-letni Salman został ogłoszony następcą tronu w 2012 roku, od tego czasu sprawował też funkcję ministra obrony. Wcześniej przez około 50 lat był gubernatorem Rijadu. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że jego stan zdrowia budzi wątpliwości - co najmniej raz miał wylew, który częściowo sparaliżował mu lewą rękę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane