• rozwiń

Miasto wielkości Sycylii na pustyni. Wybuduje je następca saudyjskiego tronu

Arabia Saudyjska buduje super miasto za 500 mld dolarów Odtwórz: Arabia Saudyjska buduje super miasto za 500 mld dolarów
Arabia Saudyjska buduje super miasto za 500 mld dolarów "Źródło: TVN24 BiS"

Jedni mówią, że to utopia. Inni, że wizja przyszłości. Ale nikt nie ma wątpliwości, że ten projekt robi ogromne wrażenie i jest komentowany na całym świecie. Arabia Saudyjska ogłosiła właśnie plany budowy ogromnego miasta za 500 miliardów dolarów. Metropolia o nazwie "NEOM" ma powstać na wybrzeżu Morza Czerwonego, niedaleko granicy z Jordanią. Jego powierzchnia ma wynosić aż 26 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile powierzchnia Sycylii.

Plany budowy tego gigantycznego miasta ogłosił we wtorek w Rijadzie Mohammad bin Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej.

Ambitny projekt

Miasto przyszłości ma korzystać jedynie z odnawialnych źródeł energii. Transport mają ułatwiać autonomiczne samochody i drony. Mieszkańcy będą mieli bezpłatny dostęp do internetu.

Wszystkie procesy i usługi w NEOM będą w pełni zautomatyzowane tak, aby miasto stało się najbardziej efektywnym miejscem na świecie.

Zaletą miasta ma być położenie w pobliżu Jordanii, Izraela i Egiptu.

Jego powierzchnia ma wynosić 26,5 tys. km. kw. Dla porównania, powierzchnia Nowego Jorku wynosi 790 km kw., Londynu - 1,5 tys. km kw., a Warszawy - 517 km kw. Sama linia brzegowa ma wynosić 468 km.

Koszt wybudowania metropolii szacuje się na 500 mld dolarów, czyli więcej niż wynosi wartość całej polskiej gospodarki. Środki mają pochodzić od rządu Arabii Saudyjskiej, jej funduszu inwestycyjnego i międzynarodowych inwestorów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Weobelek25
Ten sam następca tronu był w Bawarii i to samo tam ogłaszał. Futurystyczne miasto za 65 mln Euro !!! Nie ma miasta !!!!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane