• rozwiń

Apple wygrał proces antymonopolowy. Wyrok ws. aktualizacji iTunes

Apple wygrał proces antymonopolowy. Wyrok ws. aktualizacji iTunes
Foto: Wikipedia/Stahlkocher Foto: iPod piątej generacji

Amerykański regulator stwierdził, że firma nie działała nieprawidłowo i na szkodę klientów, kiedy ograniczała możliwość odtwarzania muzyki zakupionej w iTunes tylko na iPodach. I tym samym koncern nie zwalczał konkurencji.

Chodzi o aktualizację oprogramowania do odtwarzania muzyki z iTunes. Spowodowała ona, że jedynie iPody mogły odtwarzać muzykę zakupioną w sklepie iTunes.

Zdaniem konsumentów Apple naruszył w ten sposób prawo antymonopolowe USA. Pozwy dotyczyły 350 mln dolarów odszkodowania.

Prawnicy reprezentujący konsumentów i detalistów z rynku elektroniki twierdzili, że Apple wykorzystał oprogramowanie iTunes, aby zmusić klientów do kupowania iPodów zamiast urządzeń konkurencji (chodzi o lata 2006-2009). W 2009 roku ograniczenie zostało usunięte.

Apple oczyszczony z zarzutów

Sąd uznał, że uaktualnienie oprogramowania iTunes 7.0 miało na celu poprawę sposobu użytkowania, więc nie podlega naruszeniu przepisów antymonopolowych. Klienci skarżyli się, że w wyniku aktualizacji usuwane są utwory kupione z innych źródeł niż iTunes. Ale nie zostało to potwierdzone podczas procesu.

Zgodnie z amerykańskim prawem firma nie może być pociągnięta do odpowiedzialności w postępowaniu antymonopolowym, jeśli zmiana danego produktu poprawiała możliwość jego użytkowania.

W oświadczeniu odnoszącym się do wyroku Apple napisał: "za każdym razem, kiedy aktualizowaliśmy produkty, robiliśmy to w trosce o klientów".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane