• rozwiń

Apple przed sądem. Koncern usuwał z iPodów muzykę od konkurencji?

Apple przed sądem. Koncern usuwał z iPodów muzykę od konkurencji?
Foto: Shutterstock Foto: Klienci Apple domagają się 350 mln dolarów

Apple usuwał z iPodów ponad 8 mln użytkowników muzykę zakupioną w konkurencyjnych do iTunes sklepach - twierdzą prawnicy w toczącej się właśnie sprawie sądowej przeciwko koncernowi z Cupertino. Skarżący się w pozwie zbiorowym klienci firmy spod znaku nadgryzionego jabłka żądają od niej 350 mln dolarów odszkodowania. Apple tłumaczy się, że chciał ochronić klientów przed hakerami.

Apple oskarżone jest o to, że w latach 2007-2009 usuwało z iPodów użytkowników muzykę pochodzącą ze sklepów innych niż iTunes. Kiedy użytkownicy iPoda próbowali zsynchronizować urządzenie z iTunes otrzymywali komunikat sugerujący przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Gdy to zrobili, z ich iPodów znikały piosenki kupione w innych sklepach. Podobna sytuacja występowała po aktualizacji oprogramowania. Zarzuty dotyczą lat 2007-2009.

Przegonić konkurentów

Prawnicy twierdzą, że w Apple istniała wewnętrzna polityka, która miała zmusić użytkowników do kupowania muzyki tylko przez iTunes i co za tym idzie przegonić konkurentów z rynku.

Augustin Farrugia - dyrektor bezpieczeństwa w Apple i Eddy Cue - szef działu usług internetowych bronili się przed zarzutami tłumacząc, że powodem tych działań była m.in. ochrona użytkowników iPodów przed atakami hakerów na iTunes. Według nich komunikat pojawiał się, ponieważ firma nie chciała "wprawić w zakłopotanie" swoich klientów. Działania te miały też ochronić kontrakty Apple z wytwórniami muzycznymi.

Powodowie domagają się od Apple co najmniej 350 mln dolarów odszkodowania. Twierdzą, że strategia firmy zmusiła ich do płacenie większych pieniędzy za muzykę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
autos5
Ciekawie nazywacie zdjęcia :) ipod-cycki-16.jpg?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane