• rozwiń

Temat: Czechy

Multimiliarder zostanie premierem Czech. Zobacz, jak bardzo jest bogaty

Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa Odtwórz: Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa
Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa "Źródło: TVN24 BiS"

Andrej Babisz zostanie nowym premierem Czech. Polityk jest przedsiębiorcą i multimiliarderem. Jego majątek szacowany jest na 88 miliardów koron czeskich, czyli 14 miliardów złotych, co daje mu drugą lokatę w zestawieniu najbogatszych Czechów. Oznacza to, że jest bogatszy od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Andrej Babisz jest liderem centroprawicowego ANO, partii, która z blisko 20-procentową przewagą nad drugim ugrupowaniem wygrała wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Według wstępnych wyników, podanych w sobotę późnym wieczorem przez Czeski Urząd Statystyczny po przeliczeniu wszystkich głosów, partia ta zdobyła 29,6 proc. poparcia.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 proc., a trzecie - Piraci (10,8 proc). Frekwencja wyborcza wyniosła 60,84 proc.

W niedzielę prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział, że zamierza mianować Andreja Babisza nowym premierem.

Były wicepremier

Założone w 2011 roku jako Akcja Niezadowolonych Obywateli ugrupowanie ANO utrzymuje charakter ruchu protestu. Babisz głosi, że "państwo powinno być zarządzane tak jak firma".

Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, ustąpił w maju ze stanowiska wicepremiera i szefa resortu finansów. Uczynił to pod naciskiem premiera Bohuslava Sobotki, oskarżającego go o domniemane nadużycia podatkowe.

Izba Poselska 6 września wyraźną większością głosów uchyliła immunitet zasiadającego w niej Babisza, o co wystąpiła prokuratura w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Miliarder twierdzi, że działania prokuratury motywowane są politycznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane