• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Amerykańska gospodarka rośnie, ale wolniej od prognoz

Amerykańska gospodarka rośnie, ale wolniej od prognoz
Foto: Lockheed Martin Foto: PKB USA wzrosło w ostatnim kwartale 2014 roku o 2,2 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc. kwartał do kwartału - podał w piątek Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w IV kwartale 2014 roku o 2,0 proc. kwartał do kwartału. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście PKB w USA w IV kwartale 2014 roku o 2,6 proc.

W III kwartale 2014 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 5,0 proc. w ujęcie kdk.

Jeszcze czekają

W swoim wystąpieniu w tym tygodniu prezes amerykańskiej Rezerwy Federalny Fed Janet Yellen podkreśliła, że Fed pozostaje "cierpliwy" w kwestii terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA.

Prezes Fed stwierdziła, że nawet jeśli Fed zmieni język komunikatu po posiedzeniu i usunie stwierdzenie o cierpliwości, nie oznacza to, iż kolejne posiedzenie przyniesie zmianę wysokości stóp procentowych. Będzie to raczej oznaczało, że Fed zacznie rozważać podwyżki na kolejnych posiedzeniach, ostateczna decyzja zależeć będzie od bieżącej sytuacji gospodarczej.

Nie brakuje jednak głosów sugerujących wcześniejszy termin podwyżki. W ocenie analityków Barclays, wypowiedzi Yellen sugerują, że czerwcowa podwyżka stóp procentowych przez Fed jest wciąż prawdopodobna. Ich zdaniem Fed może również odwlec tę decyzję, jeśli w USA nie poprawi się sytuacja inflacyjna.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane