• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Branson pozbywa się swojego dziecka. Virgin leci na Alaskę

Branson pozbywa się swojego dziecka. Virgin leci na Alaskę
Foto: Shutterstock Foto: Linie Alaska Air obsługują małe połączenia regionalne w USA, Kanadzie, Meksyku i Kostaryce

Linie lotnicze Alaska Air kupiły za 2,6 mld dolarów Virgin America, tanie linie lotnicze założone przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, właściciela Virgin Group - poinformował Reuters. W wyniku transakcji powstanie piąty co do wielkości przewoźnik w Stanach Zjednoczonych.

Linie Alaska Air, z siedzibą w Seattle, obsługują małe połączenia regionalne w USA, Kanadzie, Meksyku i na Kostaryce. W tej chwili ich udział w lokalnym rynku wynosi 5 proc.

Zdobyć Kalifornię

Głównymi hubami Alaska Air są port lotniczy Seattle-Tacoma i Anchorage. Zakup Virgin America pozwoli przewoźnikowi na ekspansję w kierunku nowych lukratywnych hubów, takich jak San Francisco i Los Angeles.

Transakcja warta 2,6 mld dolarów (BBC podaje, że 4 mld dolarów) to pierwsza fuzja na amerykańskim rynku lotnictwa komercyjnego od czasu połączenia US Airways i American Airlines w 2013 roku, w wyniku którego powstały największe linie lotnicze świata.

Virgin America, która jest notowana na amerykańskiej giełdzie od 2014 roku, odpowiada za 1,5 proc. krajowego rynku w USA.

Konkurencja dla największych

Jeżeli transakcja zostanie zaakceptowana przez amerykańskich regulatorów oraz udziałowców Virgin America to zakończy się - według obu firm - do 1 stycznia 2017 roku.

Po fuzji powstanie piąta co do wielkości linia lotnicza w USA. Cztery pierwsze kontrolują 80 proc. amerykańskiego nieba.

Na Virgin American "chrapkę" miały też linie JetBlue, ale w pewnym momencie wycofały się z licytacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane