• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Umowa handlowa USA-UE otwiera drzwi koncernom? Aktywiści protestują

Ekonomiczne protesty w Brukseli Odtwórz: Ekonomiczne protesty w Brukseli
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Aktywiści sprzeciwiają się umowie między USA a Unią Europejską | Video: Ekonomiczne protesty w Brukseli

Kwestie związane z dostępem do usług publicznych, m.in. w edukacji i ochrony zdrowia nie powinny być regulowane w negocjowanej między UE a USA umowie o wolnym handlu - uważają przedstawiciele tych sektorów. W środę w Brukseli protestowali przeciwnicy TTIP. Aktywiści twierdzą, że umowa handlowa TIPP między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, będzie faworyzowała wielkie przedsiębiorstwa kosztem małych biznesów.

W stolicy Belgii w tym tygodniu odbywa się ósma runda negocjacji między przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (TTIP).

Poważne ryzyko dla edukacji

Na środowym spotkaniu przedstawicieli zainteresowanych stron - biznesu, organizacji pozarządowych czy zrzeszeń branżowych - z negocjatorami można było usłyszeć o obawach, jakie wiążą się z tym porozumieniem.

Sekretarz generalna Europejskiego Centrum Pracodawców i Przedsiębiorstw Valeria Ronzitti mówiła, że nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądały zapisy dotyczące zamówień publicznych, ale umowa, którą UE zawarła z Kanadą, nie zawiera np. kryteriów dotyczących minimów socjalnych czy środowiskowych, jakie powinny spełnić firmy ubiegające się o kontrakt. Kryteria te "dla nas są ważną zdobyczą prawa europejskiego" - podkreślała.

Na inny aspekt otwarcia dostępu do rynku zamówień publicznych zwracała uwagę Marie Ranty z Eurocities. Jej organizacja, która zrzesza główne miasta Europy, popiera TTIP, ponieważ widzi w nim potencjał i możliwe korzyści dla lokalnych władz, są jednak - jak tłumaczyła Ranty - też pewne zastrzeżenia. "Dla nas bardzo ważne jest, by usługi publiczne i lokalne, by prawo dotyczące zamówień publicznych UE zostało utrzymane" - wskazywała.

Przedstawicielka Eurocities mówiła, że władze lokalne muszą nadal mieć możliwość dostarczania usług dla mieszkańców, bez względu na to, co zostanie zawarte w TTIP. Jako przykład, który mógłby być problematyczny, podawała proces przejmowania na nowo przez miasta sprywatyzowanych wcześniej przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem usług komunalnych. "Mamy nadzieję, że to będzie nadal możliwe po zakończeniu negocjacji" - podkreśliła.

Z kolei przedstawicielka Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych w Sektorze Edukacji (ETUCE) Louise Hoj Larsen domagała się wyłączenia z TTIP obszaru edukacji. - TTIP niesie poważne ryzyko dla szkół publicznych i innych instytucji edukacyjnych, zarówno w USA, jak i UE - przekonywała. Jej zdaniem inwestorzy będą mogli wykorzystywać klauzulę, która daje im ochronę przed działaniami władz, i obniżać standardy edukacyjne.

"Umowa to bardzo niebezpieczna sprawa"

O zagrożeniach ze strony TTIP dla systemu ochrony zdrowia mówił z kolei Pascal Nohl-Deryk z Europejskiego Zrzeszenia Studentów Medycyny. - Nie wydaje mi się, żeby była konieczność inwestowania amerykańskich firm w kolejne szpitale w Niemczech, których już teraz jest zbyt wiele - przekonywał, prosząc negocjatorów, by wykreślili kwestię usług zdrowotnych z agendy rozmów.

Nohl-Deryk podkreślał, że dzięki wolnemu przepływowi usług, jaki ma zapewnić TTIP, a także uznawaniu kwalifikacji lekarze z UE będą mogli łatwiej wyjeżdżać do USA. Przywoływał w tym kontekście dane, z których wynika, że lekarzy przenoszących się z Europy do USA jest dziewięć razy więcej niż tych, którzy wybierają odwrotny kierunek.

Około 300 przeciwników TTIP demonstrowało w środę przed siedzibą Komisji Europejskiej. Jak mówili, protestują, bo obawiają się, że na ołtarzu zwiększenia wymiany handlowej zostanie złożone europejskie prawo chroniące konsumentów.

- Nie wierzymy, że standardy np. produkcji żywności będą podniesione w górę. One będą zrównane w dół tak, żeby jeden i drugi blok mógł się dogadać. Dlatego uważamy, że ta umowa to bardzo niebezpieczna sprawa, np. w przypadku oznaczania żywności, która jest modyfikowana genetycznie. W Stanach tego nie ma i jest uważane przez amerykański rząd za barierę handlową - tłumaczyła w rozmowie z PAP Magda Stoczkiewicz, dyrektorka organizacji Friends of Earth Europe, jednego z dwóch - obok Global Justice Now - organizatorów środowej demonstracji.

Protestujący m.in. ustawili na rondzie Schumana w Brukseli czterometrowego nadmuchiwanego konia trojańskiego. Ich zdaniem umowa jest bowiem koniem trojańskim podstawionym obywatelom UE i USA przez korporacje, które najwięcej zyskają na tym porozumieniu. "Jest to koń trojański wypełniony takimi rzeczami jak czyszczone chlorem kurczaki, wołowina z dodatkiem hormonów na przyrost masy ciała, żywność modyfikowana genetycznie. (...) Ta umowa nie daje niczego obywatelom, a wręcz przeciwnie - przynosi wiele potencjalnych szkód" - powiedziała Stoczkiewicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane